Grudzień ustanowił w Moskwie rekord najbardziej pochmurnego miesiąca w historii. Dodatkowo był również wśród trzech najcieplejszych od 1880 roku – poinformowała Służba Meteorologiczno-Hydrologiczna Rosji, cytowana przez BBC.

„Słońce nie pojawiło się ani razu przez cały miesiąc” – poinformował we wtorek serwis pogodowy Meteonovosti. Z kolei według HYDROMET’u, głównego ośrodka pogodowego Rosji, dzienna gwiazda w grudniu pojawiła się zaledwie na sześć minut. Jednak mimo tego, że w grudniu w Moskwie są najkrótsze, liczba godzin ze słońcem normalnie waha się w okolicach 50.

„Kiedy ludzie usłyszą te informacje, powiedzą: „Teraz wiemy, dlaczego czujemy się tacy smutni”- powiedział Vilfand. Poprzednim najbardziej pochmurnym miesiącem w historii Moskwy był grudzień 2000 r., kiedy słońce było widoczne tylko przez trzy godziny.

Roman Vilfand, szef Rosyjskiego Centrum Meteorologicznego, przypisał wyjątkowo pochmurny, ciepły i wilgotny grudzień w europejskiej części Rosji strefowym cyrkulacjom powietrza płynącym znad Atlantyku. Średnia temperatura w grudniu w Moskwie osiągnęła 0 stopni, była więc o sześć wyższa w stosunku do normy wieloletniej. O 0,2 stopnia C cieplej było tylko w 2015 roku, a najcieplejszy grudzień w Moskwie odnotowano w 2006 roku – wtedy rednia temperatura miesięczna osiągnęła 1,2 stopnia C.

17.01.2018 02:33