Zła pogoda ze śniegiem i silnym porywistym wiatrem poważnie skomplikowała sytuację na drogach Republiki Czeskiej i doprowadziła do licznych wypadków, przez co w wielu regionach ruch jest utrudniony – donosi ENEX.

Jeden z poważnych wypadków z udziałem prawie 40 pojazdów spowodowany był trudnymi warunkami pogodowymi i słabą widocznością w rejonie 99. kilometra drogi ekspresowej Praga-Bratysława. Ruch uliczny został zablokowany, utworzył się ogromny korek z udziałem kilkudziesięciu pojazdów. W wyniku kolizji nie odnotowano żadnych ofiar, ale 10 osób zostało rannych.

Na południu Moraw, ze względu na półmetrowe zaspy śnieżne, odwołano wiele linii autobusów, pojawiły się również problemy z poruszaniem samochodów. W warunkach opadów śniegu i słabej widoczności w regionie w krótkim okresie czasu zdarzyło się ze sobą ponad sto samochodów.

Pod naporem ciężkiego zalegającego śniegu, a także silnego porywistego wiatru połamane lub powalone zostały drzewa, które tarasowały wiele dróg. W górach panuje wysoki trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Służby ratownicze przeszli do rozszerzonego trybu działania, wielu ludzi trzeba było ratować z uwięzionych samochodów. Kierowcy powinni, o ile to możliwe, powstrzymać się podróżowania prywatnym pojazdem do czasu poprawy warunków pogodowych. Na drogi wyjechało ponad trzysta sztuk ciężkiego sprzętu, dzięki którym starano się usunąć zalegającą grubą warstwę śniegu.

Według prognoz synoptyków, intensywne opady śniegu, czasami również deszczu z towarzyszącym im silnym wiatrem opadami śniegu pozostaną w czeskich regionach do końca tygodnia.

17.01.2018 14:33