Niebezpieczna zimowa burza opanowała w środę większość południowych stanów USA, co skłoniło władze do zamknięcia szkół i doprowadziła do opóźnień bądź odwołania tysięcy lotów – donosi Reuters.

Śnieżyce były odpowiedzialne za co najmniej jedną ofiarę śmiertelną, gdy pojazd w Austin w stanie Texas wjechał w zamarznięty wiadukt we wtorek wieczorem. Zginął mężczyzna w wieku około 40 lat – poinformował na swojej stronie na Twitterze serwis informacyjny hrabstwa Austin-Travis County.

Jak informuje National Weather Service (NWS) zimowe prognozy obowiązują od północnego wschodu do stanów środkowoatlantyckich i południowo-wschodnich, a także od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w Teksasie. Ostrzeżenia o burzach zimowych obowiązywały również w przypadku części obu Karolin, południowej Wirginii i obszaru Nowej Anglii.
Ponad 400 lotów na międzynarodowym lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie było odwołanych lub opóźnionych – poinformowała w południe strona Flightaware.com, a kolejne 60 zostało odwołane lub opóźnione na międzynarodowym lotnisku w Raleigh-Durham.

Gubernatorzy Georgii, Północnej Karoliny i Luizjany ogłosili stan wyjątkowy z powodu ciężkich zimowych warunków pogodowych, które spowodowały wiele wypadków samochodowych w godzinach szczytu – oświadczyli urzędnicy.
Meteorolog NWS, Dan Petersen, powiedział, że śnieżyce w środkowej i północnej Georgii dobiegły do końca, a arktyczny zimny front przyniósł w środę śnieg, niskie temperatury i oblodzenia w środkowej Karolinie Północnej.

„Deszcz w środkowej Karolinie Północnej ostatecznie zmieni się w śnieg i przewiduje się, że spadnie 20-25 cm oraz 2,5 do 7,5 cm we wschodniej części stanu” – powiedział. Gubernator Północnej Karoliny Roy Cooper ostrzegł na konferencji prasowej, że niskie temperatury przewidywane na środowy wieczór mogą sprawić, że warunki do jazdy będą jeszcze bardziej niebezpieczne. „Śnieg jest ładny, ale nie dajmy się zawieść” – podkreślił.

W Houston, czwartym najbardziej zaludnionym mieście w kraju, większość autostrad została zamknięta w środę rano z powodu oblodzeń – poinformowało miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego. „To nie jest dobry pomysł, by być na drodze. Warunki nadal są zdradliwe – poinformował na stronie na Twitterze Texas Department of Transportation Houston Division.

W Nowym Orleanie w środę odnotowano nowy rekord temperatury – minus 7 stopni, pokonując poprzedni rekord minus 6 stopni ustanowiony w 1977 roku – donosi NWS. Hattiesburg w stanie Mississippi, również pobił rekordy temperatury minimalnej – kilka godzin temu odnotowano tylko -11 stopni i było o stopień chłodniej w porównaniu do poprzedniego rekordu z 1977 roku.

17.01.2018 18:20