Kilkanaście samochodów zostało uwięzionych przez lód, który utworzył się na rzece Kennebec w Hallowell w stanie Maine po tym, jak zator lodowy spowodowany niedawnymi roztopami spowodował zamarznięcie wody wokół pojazdów na parkingu w niedzielny poranek.

„Jeśli nie masz sprzętu do nurkowania, nie ma sposobu, aby je wydostać” = powiedziała Stephanie Arnio, mieszkanka Hallowell, która jest właścicielem jednego z uwięzionych samochodów. „To markowy nowy samochód” – podkreślił Andrew Terlesky, będący właścicielem Subaru, który utknął w lodzie. „Nigdy byś nie pomyślał, że rzeka wyleje tak wcześnie w zimie” – dodał.

Według dyrektora ds. zarządzania kryzysowego hrabstwa Kennebec, Seana Goodwina, wyciąganie zamrożonych samochodów może zająć kilka dni. EMA dostarczyła ładowarki łyżkowe, które pomogły rozbijać lód wokół pojazdów w nadziei, że woda zacznie płynąć i cofać z powrotem do koryta. „To zator lodowy, nigdy nie można przewidzieć, kiedy się zrobi” – powiedział Goodwin.

Zator lodowy i powodzie wpłynęły również na właścicieli firm w Hallowell. Wayne Hyde jest właścicielem baru i restauracji w Wharf; powiedział, że usłyszał ogromny trzask około północy w sobotę. Wtedy nastąpiło pękanie lodu, co doprowadziło do powodzi. „Stało się to tak szybko. To wyglądało, jakby rzeka płynęła na parkiet. Hyde domyślał się, że stracił żywność i większość swoich urządzeń, ale nie może dostać się do środka, by ocenić rozmiar szkód. „Drzwi są zamarznięte i nie chcą się otworzyć”

16.01.2018 21:23