Zakończył się krótki czas panowania mroźnego i w miarę pogodnego wyżu rosyjskiego. Zgodnie z prognozami do zachodnich regionów naszego kraju wkroczył już ciepły front atmosferyczny z porcją opadów śniegu i śniegu z deszczem, za którym z zachodu napływa masa o wiele łagodniejsza, polarnomorska. Nie dotrze ona jeszcze tylko do wschodniej połowy Polski, gdzie przez cały dzień będzie mroźno.
Sytuacja baryczna
Potężny wyż rosyjski niestety słabnie, jego ośrodek znajduje się już na pograniczy Rosji i Kazachstanu. Antycyklon ustępuje miejsca bardzo głębokiemu i rozległemu niżowi, którego centrum znajduje się w rejonie Islandii – związany z nim system frontów atmosferycznych – najpierw ciepły, potem chłodny – będą wędrować w głąb kraju. Wschodnie dzielnice Polski pozostaną jeszcze przez cały wtorek w zimnych polarkontynentalnych masach powietrza, jednak na zachodzie, a pod wieczór także w centrum nastąpi wzrost temperatury – a to zasługa cieplejszych polarnomorskich mas wędrujących z zachodu, znad Atlantyku.
Będzie sypać, a na zachodzie lać, najpóźniej opady dotrą na wschód
Przed południem na Warmii i Mazurach (prócz jego zachodnich krańców), Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie zachmurzenie małe. Na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w Górach Świętokrzyskich początkowo małe i umiarkowane, wzrastające do dużego. Na pozostałym obszarze pochmurno z przejaśnieniami na południowym zachodzie – śnieg o charakterze umiarkowanym ciągłym będzie sypał na Pomorzu, w Wielkopolsce, zachodzie Kujaw, a około południa zdecydowanie słabszy dotrze do Ziemi Łódzkiej, zachodniego Mazowsza, Śląska i zachodniej Małopolski. Na krańcach zachodnich opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Po południu na północnym wschodzie początkowo słonecznie, ale pod koniec dnia chmur przybędzie i późnym wieczorem wieczorem sypnie. Bez opadów, ale sporo chmur do wieczora również na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu. Nad resztą kraju opady śniegu, miejscami o charakterze umiarkowanym (najsłabsze na południu), na zachodzie – tj. na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i częściowo w Wielkopolsce deszcz ze śniegiem oraz deszcz.
Będzie się ocieplać
W ciągu dnia najzimniej będzie na Podlasiu, minus 4 stopnie, na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolsce -3/-2 stopnie, od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy, centrum po zachodnią Małopolskę i Górny Śląsk -1/1 stopnia, przy czym przejściowo w Małopolsce, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej przez chwilę wieczorem temperatura może wzrosnąć do 2-3 stopni, na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie najcieplej – tam od 4 do 6 stopni. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich, na północy i wschodzie okresami dość silny i porywisty, w porywach do 50-60 km/h, na Pogórzu 70 km/h, a wysoko w górach do 100 km/h, z południa. Lokalnie może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Warunki biometeorologiczne nawet mimo pogodnego poranka na wschodzie i Warmii będą niestety niekorzystne. To z racji nasuwającego się od zachodu frontu atmosferycznego oraz szybko obniżającego się ciśnienia. Meteopaci mogą odczuwać dolegliwości bólowe, senność i rozdrażnienie, pojawią się również problemy z koncentracją. W całej Polsce dominować ma odczucie zimna, tylko na zachodzie, gdzie przejściowo w ciągu dnia wiatr osłabnie, a temperatura wzrośnie odczujemy chłód i komfort termiczny.
Noc miejscami śnieżna i deszczowa, nad ranem chwyci mróz
Do godzin późnych na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, a początkowo w Małopolsce oraz w centrum pochmurno z ciągłymi opadami śniegu, lokalnie intensywnymi, przejściowo deszcz ze śniegiem. Poza tym przejaśnienia, ale opady śniegu i śniegu z deszczem nie są wykluczone. W miarę upływu nocy strefa rozpogodzeń będzie obejmować również inne obszary naszego kraju, jednak duży pionowy gradient temperatury ma sprzyjać konwekcji, w szczególności w północnej części Polski oraz na krańcach południowych. Jeszcze do północy na Suwalszczyźnie -6 stopni, ale do poranka temperatura podniesie się do -3 stopni. Na pozostałym obszarze nad ranem przeważnie od -3 do -1 stopni, tylko wzdłuż wybrzeża 0. Wiatr umiarkowany, na południu nad ranem słabnący, południowy skręcający na południowo-zachodni i zachodni.

16.01.2018 06:22