W związku z alarmem smogowym ogłoszonym w województwie śląskim, Koleje Śląskie będą dziś przewozić kierowców samochodów osobowych i ich pasażerów za darmo. W poniedziałek w całej Aglomeracji Górnośląskiej spodziewane jest kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń.

W poniedziałek, 15 stycznia, przez cały dzień – od godz. 00:01 do 23:59 będzie można skorzystać z przejazdów pociągami za darmo, ale tylko w woj. śląskim. Promocją objęci są kierowcy i ich pasażerowie – w razie kontroli wystarczy jedynie okazać dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku wcale nie musisz być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki – Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane.

Główną przyczyną wprowadzenia darmowej komunikacji jest spodziewana na poniedziałek zła jakość powietrza na terenie województwa śląskiego. System Prognoz Jakości powietrza poinformował w niedzielę, że zwłaszcza od pasa Dąbrowa Górnicza – Gliwice na południe województwa jakość powietrza będzie zła i bardzo złą. Mogą wystąpić krytyczne poziomy dla stężenia pyłów PM 10 i PM2,5 powyżej 200 mmg/m3, czyli ponad 400 proc. normy.

15.01.2018 02:30