Śmiertelne lawiny błotne. które przed tygodniem nawiedziły południową Kalifornię niecały miesiąc po największych pożarach w historii stanu, zostały zarejestrowane przez geostacjonarne satelity meteorologiczne – donosi NASA Earth Observatory.

Pierwsze były pożary. Potem nadeszły deszcze. A teraz Montecito zmaga się z tragicznymi osuwiskami i lawinami błotnymi. Do tej pory wiadomo już o śmierci 20 osób, ale co najmniej cztery zostały uznane za zaginione. Czterysta domów uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu przez gwałtownie przemieszczające się powodzie, zmieszane z błotem, skałami i zwęglonym drewnem pozostawionym przez ostatnie pożary.

Operational Land Imager (OLI) na satelicie Landsat 8 uchwycił zdjęcia w naturalnych kolorach dla Montecito zanim doszło katastrofy i chwilę po niej. Pierwsze zdjęcie przedstawia miasto 10 stycznia 2018 roku, po tym jak błoto i gruzy przebiły miasto. Drugie zdjęcie (poniżej) zostało zrobione 23 listopada 2017 r. przed katastrofalnymi pożarami. Zwęglone, pokryte węglem regiony zaprezentowano kolorem brązowym; niespalona roślinność pozostaje zielona. Ślady błota i gruzu są widoczne wzdłuż strumieni na południe od śladów po pożarach.

Ostatnie pożary sprawiły, że gwałtowne powodzie, przepływy błota i gruzu były bardziej prawdopodobne. Zarówno rośliny, jak i drzewa mają specyficzne właściwości, które zapobiegają utracie wody. Wiele z tych substancji jest podobnych do wosku. Odparowane przez ciepło pożarów substancje te rozpraszają się w powietrzu, a następnie zastygają nad powierzchnią gleby, gdy ogień ustępuje. Z tego powodu ziemia nie przyjmuje wody, a zamiast tego gwałtownie spływa. Problem ten jest szczególnie wyraźny w przypadku intensywnych i długotrwałych pożarów, tak jak w przypadku Thomas Fire.

Innym kluczowym czynnikiem, który sprawiał, że wydarzenie było aż tak niebezpieczne, to tempo, w jakim deszcz padał. Choć suma opadów nie okazała się aż tak wyjątkowa, niezwykle intensywny deszcz spadł na obszary, gdzie miesiąc wcześniej szalały pożary. W ciągu zaledwie pięciu minut spadło ąz 13 milimetrów deszczu w Montecito, z kolei pobliskie Carpinteria otrzymało 22 milimetry w mniej niż 15 minut. Według US Geological Survey, każda burza, która ma intensywność opadów większą niż około 10 milimetrów (0,4 cala) na godzinę, stwarza ryzyko wytworzenia przepływu błotnego.

@NASA

15.01.2017 16:21