W związku z rozpoczęciem ferii zimowych przez najbliższe sześć tygodni w każdy poniedziałek będziemy Państwu przedstawiać informacje o warunkach narciarskich panujących w górach oraz prognozy pogody dla górskich kurortów.
Sudety
W Sudetach ze względu na brak śniegu wiele stoków jest niestety wciąż nieczynnych. Dobre warunki narciarskie panują jedynie w Karpaczu Białym Jarze, Kamienicy i Świeradowie Zdroju, gdzie możemy liczyć na pokrywę śnieżną osiągającą od 10 do 80 centymetrów. Niższe temperatury panujące w weekend umożliwiły sztuczne naśnieżanie stoków. Warunki dostateczne panują z kolei w Szklarskiej Porębie, a przyczynia się do tego niewielka nie przekraczająca 30 centymetrów pokrywa śnieżna i kiepski gatunek śniegu. Czynne są również trasy w Karpaczu, Czarnowie, Boguszowie, Zieleńcu, Stroniu Morskim, Boguszowie i Lądku Zdroju, jednak i tam warunki narciarskie pozostają wiele do życzenia, a pokrywa śnieżna nie przekracza na stokach 50-80 centymetrów.
W najbliższych dniach pogoda niestety nie poprawi tej sytuacji – od wtorku spodziewana jest bowiem odwilż, w okolicach czwartku, piątku temperatura wzrośnie do 5 stopni i zamiast śniegu będzie padał deszcz. Chłodniej ma się zrobić ponownie dopiero pod koniec tygodnia.
Beskid Śląski i Żywiecki
W Beskidzie Śląskim i Żywieckim warunki narciarskie są nieznacznie lepsze niż w Sudetach. Na ogół dobre warunki do szusowania panują w Szczyrku, Zawoi, Orawce i Wiśle, gdzie na stokach pokrywa śnieżna ma średnio 50-80 cm, lokalnie 100 cm. Gorzej jest już w Istebnej Zagroniu, Korbielowie i Zwardoniu, gdzie warunki są określane jako dostateczne. Podobnie jak w Sudetach wiele tras ze względu na kiepską pogodę wciąż jest nieczynnych, a prognozy wskazują, że ta sytuacja nie ulegnie większej zmianie w nadchodzących dniach. W połowie tygodnia spodziewane jest duże ocieplenie do 3-5 stopni, a śnieg popada jedynie lokalnie i będzie topniał. Ochłodzenia oczekujemy dopiero na weekend.
Tatry i Podhale
Jeśli szukasz naprawdę dobrze przygotowanych tras, to udaj się w Tatry i Podhale – tam zimowe szaleństwo trwa w najlepsze. Najlepiej przygotowane są stoki w Zakopanem, Małym Cichym, Gliczarowie i Poroninie – tam możemy liczyć na 50-70 centymetrów śniegu. Niskie temperatury w ostatni weekend umożliwiły sztuczne naśnieżanie stoków. Warunki narciarskie w tych rejonach określane są jako bardzo dobre. Dobre panują w Jurgowie, Czarnej i Białce Tatrzańskiej, gdzie na trasach leży do 100 centymetrów śniegu. Z prognoz wynika, że w połowie tygodnia dodatnie temperatury dotrą również w Tatry, dopiero w sobotę oczekuje się spadku poniżej zera i opadów śniegu. We wtorek i piątek okresami silniej powieje.
Gorce i Beskid Sądecki
W Gorcach najlepsze warunki narciarskie pozostają w Rabce, mimo, że pokrywa ma tam 30 centymetrów, to warunki określane są tam jako bardzo dobre. Otwarte są również stoki w Nowym Targu, Lubomierzu, Kluszkowicach i Konikach – tam możemy liczyć na 50-60 centymetrów białego puchu, jednak jest to śnieg zmrożony, przez co łatwiej do wypadków. W Beskidzie Sądeckim poszusować można w Tyliczu i Krynicy – tam warunki narciarskie pozostają bardzo dobre lub dobre, a na stokach leży średnio od 20 do 70 cm białego puchu. Pojeździć jednak można m.in. w Muszynie oraz w Rytrze.
Aura w tym regionie ma dopisywać w poniedziałek, wtorek i środa mogą przynieść śnieg i temperatury około zera. Czwartek i piątek zapowiadają się ciepłe, nawet do 3-5 stopni, więc pokrywa śnieżna będzie zanikać, dodatkowo miejscami pojawi się deszcz. Spadku temperatury oczekujemy od soboty i prawdopodobnie śniegu również dosypie.
Bieszczady i Beskid Niski
W Beskidzie Niskim otwarty jest jedynie stok w Cieniawie, gdzie warunki narciarskie są bardzo dobre, a fani białego szaleństwa mogą liczyć na 30-40 cm śniegu na stokach. Z kolei w Ustrzykach Dolnych warunki narciarskie są określane jako dostateczne, ale wysokie temperatury niestety nie umożliwiają sztucznego naśnieżania. Pozostałe trasy są nieczynne.

15.01.2018 13:22