Po kilku mroźnych dniach od jutra czeka nas ocieplenie, jednak w większości kraju nie będzie ono tak dotkliwe jak miało to miejsce w pierwszej połowie miesiąca i pojawi się głównie na południu naszego kraju.
Ciepło do soboty
Jeszcze wtorek będzie ostatnim mroźnym dniem we wschodniej połowie naszego kraju, gdzie zobaczymy od -3 do -1 stopni, tylko na Suwalszczyźnie -5/-4 stopni. Jednak już na zachód od Wisły przyjdzie odwilż – na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku 4-6 stopni. Mniej więcej takie temperatury – od 0-2 stopni na wschodzie i północy do 3-5 stopni na zachodzie i południu utrzyma się co najmniej do piątku (19.01). Pojawią się również liczne okresami silne opady – tam, gdzie najchłodniej, czyli zazwyczaj na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie śnieg, na pozostałym obszarze zarówno śnieg, jak i deszcz. Na drogach ślisko i niebezpiecznie, zwłaszcza, że noce pozostaną mroźne, więc to, co stopnieje w ciągu dnia będzie zamarzać powodując gołoledź. Ostrzegamy, że nocą z czwartku na piątek w wielu regionach naszego kraju będzie mocno wiało.
Chwilowy powrót zimy
Z kolei początek trzeciej dekady stycznia powinien przynieść zgodnie z prognozami powrót zimy, ale tylko na kilka dni. Najzimniej ma być we wschodniej połowie naszego kraju, gdzie w ciągu dnia wartości na termometrach będą ujemne. Na zachodzie i wybrzeżu trochę cieplej, około zera. Początkowo będzie sypał śnieg, miejscami całkiem mocno, a więc jest szansa, że krajobrazy się zabielą. Nie wykluczamy nawet, że w weekend o wschodnią i częściowo południową część kraju otrze się front związany z wilgotnym niżem bałkańskim i może sypnąć bardzo mocno. W pierwszej połowie tygodnia noce lokalnie przyniosą nawet ponad 10 stopni mrozu.
Styczeń zakończy się ciepło
Od mniej więcej 25 stycznia będzie się ocieplać. Głębokie niże znad zachodniej Europy znów będą wędrować przez Skandynawię nad Rosję i wszędzie bez wyjątku przyniosą ocieplenie. Nie będzie żadnego podziału sugerowanego przez Smrodę, a na ogół od 3-5 stopni na północy do 8-10 stopni na zachodzie i południu. Zamiast opadów śniegu będzie lał deszcz i silniej powieje. Nawet noce przyniosą odwilż.

15.01.2018 18:34