Indonezyjscy urzędnicy zajmujący się ochroną przyrody starają się zlokalizować i uratować słonowodnego krokodyla, który od ponad roku zmaga się z oponą motocyklową, która utknęła jego wokół szyi. Gad od 2016 r. jest widywany często na wyspie Sulawesi – donosi AFP.

Krokodyl, mający około 4 metrów długości, był regularnie obserwowany w rzece płynącej przez centralny obszar Sulawesi – Palu – od 2016 roku. Ale niedawne wideo uchwycone przez lokalnego mieszkańca pokazało, że gad z trudem łapie powietrze, a urzędnicy obawiają się, że opona powoli zabija bestię.

Konserwatyści uważają, że ktoś mógł celowo umieścić oponę na szyi zwierzęcia chronionego w nieudanej próbie złapania go i oswojenia jako zwierzę domowe. Stworzenie było ostatnio widziane w trakcie płynięcia pod mostem w Palu, a podekscytowanymi mieszkańcy i turyści próbującyli robić selfie z krokodylem w tle.

„W zeszłym roku widzieliśmy, że było jeszcze wystarczająco dużo miejsca, aby szyja krokodyla mogła się poruszać” powiedziała w czwartek szefowa lokalnej agencji ochrony Haruna, która jak wielu Indonezyjczyków posługuje się tylko jednym nazwiskiem. „Ale nie będziemy czekać, aż opona udusi zwierzę. Uratujemy je” – zaznaczyła.

Haruna powiedziała, że jej agencja nie posiada odpowiedniego sprzętu do ratowania zwierzęcia, dodając, że ich próby zlokalizowania zwierzęcia jak dotąd okazały się bezowocne. Władze są również przeciwne stosowania uspokajających zastrzyków na zwierzęciu, obawiając się, że może ono zniknąć z powrotem do rzeki, która jest domem dla ponad 20 krokodyli, zanim lek zacznie działać.

Jednak konserwatyści znaleźli inny sposób. Haruna powiedziała, że jej zespół zbudowała żelazną pułapkę, która zostanie umieszczona w rzece, gdy poziom wody spadnie. „Zdecydowanie ocalimy krokodyla, ale jednocześnie muszę wziąć pod uwagę bezpieczeństwo moich ludzi” – podkreśliła w briefingu prasowym.

Ogromny archipelag indonezyjski jest domem dla wielu egzotycznych gatunków dzikich zwierząt, w tym kilku gatunków krokodyli.

15.01.2018 21:17