Sobota była jak na razie najzimniejszym dniem tej zimy; praktycznie na powierzchni 98 proc. powierzchni Polski panował mróz, największy w Białymstoku – aż 5 stopni poniżej zera. Dziś ma być jeszcze zimniej, pojawi się również więcej słońca, a nie wszędzie będzie tak bezchmurnie, jak wczoraj próbowała nam wmówić Cegielska z tefałenu.
Sytuacja baryczna
Rozległy, ale mroźny wyż znad Rosji zdecydowanie rządzi pogodą na obszarze Starego Kontynent. Na razie zdecydowanie wygrywa z bardzo głębokim niżem znad północnej Islandii, w którym ciśnienie spadnie dziś do zaledwie 940 hPa. Pod jego wpływem pozostaje również Polska, ale wyż sprowadza ze wschodu zimne powietrze polarnokontynentalne. Dodatkowo podrzuca nieco wilgoci znad Morza Czarnego, dlatego na wschodzie i miejscami zachodzie chmur będzie więcej niż w innych regionach Polski.
Gdzie najwięcej pogodnego nieba?
W niedzielę przed południem zachmurzenie małe lub co najwyżej umiarkowane panować będzie od centrum, południowego Mazowsza, Roztocza, Górnego Śląska, Małopolski i południową część Podkarpacia, a także w Kotlinie Jeleniogórskiej. Tymczasem na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, a także na Podlasiu i Warmii, północy oraz wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Kujawach, miejscami w woj. świętokrzyskim i północy Podkarpacia będzie więcej chmur, choć i tam gdzieniegdzie również pojawią się przejaśnienia.
Po południu w kwestii pogody niewiele się zmieni – na wschodzie, Mazowszu i w woj. zachodnich dużo chmur, ale bez opadów. Od Kujaw, centrum po dzielnice południowe zachmurzenie małe i umiarkowane, więc z pewnością słońca nie zabraknie.
Mroźno, nawet -6 stopni
Najzimniej w ciągu dnia ma być na Podlasiu – minus 5 – minus 6 stopni. O 1-2 stopnie cieplej będzie na Pomorzu, Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze minus 2, minus 1 stopień, tylko na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w okolicach 0. Wiatr na ogół będzie umiarkowany, na południu oraz w centrum silniejszy, w porywach do 50 km/h, wschodni i południowo-wschodni.
Warunki biometeorologiczne na wschodzie, północnym wschodzie z racji większego zachmurzenia warunki biometeo pozostaną obojętne. Na pozostałym obszarze znaczna przewaga słońca sprawi, że samopoczucie będzie w niedzielę doskonałe. Jednak wychodząc na spacer warto zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania, bo silniejszy mroźny wiatr ze wschodu skutecznie zwiększy odczucie zimna.
Noc z mrozem
Nadchodząca noc przynosić będzie coraz więcej regionów z rozpogodzeniami, nawet do bezchmurnego nieba, tylko na północnym wschodzie do rana utrzyma się zachmurzenie. Poranek najzimniejszy będzie w regionach podgórskich, w Małopolsce i Podkarpaciu, gdzie temperatura spadnie do -12/-10 stopni. Od 9 do 7 stopni poniżej zera na przeważającym obszarze Polski, najcieplej ma być na zachodzie i Dolnym Śląsku – tam od -6 do -4 stopni. Na południu wiatr będzie słaby, nad resztą kraju okresami umiarkowany, na wybrzeżu silniejszy, południowo-wschodni, na północy skręcający nad ranem na bardziej południowy.

14.01.2018 06:22