Liczba ofiar lawin błotnych, które spustoszyły część malowniczego kalifornijskiego hrabstwa Santa Barbara, wzrosła w sobotę do 19, gdy służby starają się znaleźć pięć osób, wciąż pochowanych pod gruzami zniszczonych domów – donosi Reuters.

Jedna zaginiona osoba została uratowana w sobotę, ale szanse na znalezienie pozostałych przy życiu maleją, bo trudno ich zlokalizować pośród ton błota i gruzów – powiedział szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown.
„Podczas gdy z każdą godziną jest coraz mniej prawdopodobne, że znajdziemy kogoś żywego, pozostanie nadzieja” – oświadczył na konferencji prasowej.

Brown powiedział, że ciało dziewiętnastej ofiary należy do 25-letniej Morgan Corey. Jej 12-letnia siostra Sawyer została odnaleziona wcześniej, ale również nie udało się przywrócić funkcji życiowych. Ich dom został zniszczony w wyniku gwałtownego przepływu potoków błota, wody i skał.

Na początku dnia poszukiwano jeszcze siedmiu osób. Do Montecito, na północ od Los Angeles, przybyło kolejnych 900 osób, które wezmą udział w akcji ratunkowej, przyłączając się do 2100 pracowników z lokalnych, stanowych i federalnych agencji, w tym US Coast Guard, US Navy i Amerykański Czerwony Krzyż.
Wzmożona akcja ratownicza jest odpowiedzią na pilne prośby o dodatkową siłę roboczą. „Potrzebujemy tej liczby, aby skutecznie realizować nasze cele” – powiedziała Amber Anderson, rzecznik zespołu wczesnego reagowania. „Aby sprowadzić tu ludzi, potrzebowaliśmy czasu i wreszcie dostaliśmy odpowiedź na nasze prośby” – zaznaczyła.

W piątek biuro szeryfa zwróciło się z prośbą o informacje na temat któregokolwiek z zaginionych mieszkańców, których wiek wahał się od 2 do 62 lat.

Do katastrofy doszło we wtorek ulewnych deszczach, za sprawą których doszło do przesiąknięcia gruntu w pobliże Montecito, gdzie roślinność została pochłonięta w zeszłym miesiącu po największym pożarze w historii stanu. Wzgórza Sodden ustąpiły, wysyłając potok błota, wody, wyrwanych drzew i głazów na dolinę, zabijając ludzi i zwierzęta oraz całkowicie dewastując obszar. Zniszczenia objęły 78 km kwadratowych – podał Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej w Kalifornii.

Urzędnicy nakazali mieszkańcom większości południowo-wschodniego zakątka Montecito, położonego na wschód od Santa Barbara opuszczenie swoje domów na najprawdopodobniej jeden lub dwa tygodnie. Wielu uciekło do pobliskiego Carpinteria, gdzie lokalna mieszkanka Tessa Nash powiedziała, że więcej niż kilka osób komunikowało się za pośrednictwem strony na Facebooku o nazwie Carpinteria Swap, która zazwyczaj koncentruje się na kupowaniu i sprzedaży używanych towarów.

14.01.2018 07:30