Krótka styczniowa odwilż przeszła już do historii. Kolejna zimowa burza przynosi od piątku deszcz, oblodzenia i śnieg w południowych i wschodnich, po czym od weekendu nastąpi kolejny gwałtowny podmuch ostrego zimnego powietrza znad Arktyki – donosi USA Today.

Zimowe ostrzeżenia pogodowe oraz zalecenia obowiązywały w piątek od północnej Mississippi do północnego stanu Maine. W piątek o poranku wiele obszarów Kentucky i Tennessee zmagało się z poważnymi oblodzeniami wywołanymi gwałtownym spadkiem temperatury oraz opadami marzącymi. Z tego powodu władze zmuszone były do zamknięcia szkół, dodatkowo meteorolodzy ostrzegali przed intensywnymi śnieżycami. Niskie temperatury spowodowały również wiele problemów w części Missisipi, Luizjany i Alabamy.

Silny zimny front atmosferyczny, który jeszcze wczoraj o poranku znajdował się między rzeką Missisipi a Appalachami, w ciągu dnia przesuwał się na wschód i w sobotę po południu dotarł do Wschodniego Wybrzeża. Po jego przejściu gwałtownie się ochładza. W Północnej Dakocie temperatury obniżyły się do -35 stopni.

Przed frontem, niezwykle wysokie temperatury oraz opady deszczu spowodowały powodzie. Ponad 50 doniesień o podtopieniach w piątek rano dotarło z Zachodniej Wirginii, Ohio, zachodniej Pensylwanii i stanu Nowy Jork, w tym z obszarów miejskich Buffalo i Pittsburgh. Po przejściu frontu oczekuje się dużego spadku temperatury, nawet o 20 stopni w ciągu zaledwie 24 godzin, zwłaszcza w północnych stanach USA.

Jak podaje poweroutage.us, w sobotę o poranku ponad 10 tys. mieszkańców w New Jersey było bez prądu, a kolejne 7 tys. w Massachusetts .Na północnym wschodzie połączenie silnego wiatru, wilgotnej pogody i zimowych warunków z tego systemu burzowego sprawiło, że 60 tys. domów i firm w Pensylwanii, New Jersey i Nowym Jorku pozostało bez energii elektrycznej w piątek rano.

Grupa dziesięciu wspinaczy została uratowana w nocy po uwięzieniu przez dwie wzburzone rzeki w White Mountain National Forest – donosi Associated Press. Na szczęście nikt nie został rannych.
W piątek z powodu dużego karambolu z udziałem kilkudziesięciu samochodów zamknięto Interstate 40 w zachodnim Tennessee.

14.01.2018 18:01