Obecnie słaby wzór pogodowy La Nina na Oceanie Spokojnym prawdopodobnie potrwa jeszcze kilka najbliższych miesięcy, zanim zaniknie wiosną na półkuli północnej – prognozuje US National Weather Service’s Climate Prediction Center.

La Nina charakteryzuje się występowaniem chłodniejszych wód we wschodniej i środkowej części Pacyfiku. Ogólnie rzecz biorąc przyczynia się do bardziej wilgotnych warunków w południowo-wschodniej Azji i częściach Australii. Jest przeciwieństwem El Nino, które może przynieść cieplejszą pogodę, słabsze opady, a nawet susze do tych samych regionów.

Centrum Prognozowania Klimatu donosi, że La Nina utrzymywała się w ciągu ostatniego miesiąca, z niższą niż zwykle średnią temperaturą wody w środkowo-wschodniej równikowej części Pacyfiku. Meteorolodzy dają 85-95 proc. szans na to, że podobne warunki utrzymają się przez całą nadchodzącą zimę na półkuli północnej, zanim wrócą do neutralnych na wiosnę. Z kolei Japońska Agencja Meteorologiczna ocenia to prawdopodobieństwo nieco niżej, na 70 proc.

La Niña pojawiła się w 2016 r. po raz pierwszy od 2012 r., a następnie zanikła na początku 2017 r. Podobnie jak teraz była stosunkowo słaba, choć i tak wpłynęła na pogodę w różnych częściach świata. La Nina mimo wszystko ma łagodniejszy przebieg w przeciwieństwie do El Nino, pojawia się zwykle co 2 do 7 lat. W trakcie typowej La Nini zimy w Europie są cieplejsze i bardziej wilgotne niż typowo.

13.01.2018 08:21