Naukowcy nie ukrywają swojego zaskoczenia faktem, że dziesiątki tusz delfinów zostaje wyrzucanych regularnie na plaże w pobliżu Rio de Janeiro w Brazylii. Ponad sto martwych ssaków znaleziono w Zatoce Sepetiba w ciągu ostatniego miesiąca i nikt nie może znaleźć przyczyny – donosi Science Alert.
Umierają każdego dnia
Plażowicze oraz straż przybrzeżna meldują od 4 do 5 martwych szarych delfinów dziennie. Taki stan utrzymuje się niezmiennie od połowy grudnia. Szacuje się również, że utracono już 10 proc. lokalnej populacji delfinów, która waha się w granicy 800 osobników.
To niepokojąco wysoka liczba, a działacze zajmujący się ochroną przyrody desperacko próbują ustalić, co kryje się za ich śmiercią. Skóra delfinów, krew i kości są badane pod kątem śladów bakterii lub wirusów – powiedziała Elaina Zachos w wywiadzie udzielonym dla National Geographic. „Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie doświadczyliśmy” – zauważa biolog Leonardo Flach z Instytutu Boto Cinza. „To tragedia” – dodaje.
„Jednego dnia znajdziemy zwłoki delfinów płci męskiej i dorosłych, a następnego samice i młode. Większość z nich jest bardzo chuda i ma głębokie zmiany skórne, nigdy nie widziałem czegoś takiego” – powiedział Flach.
Jeśli to choroba, zabije 70-80 proc. populacji
Flach ostrzega, że jeśli za masową śmierć stoi choroba związana z patogenem, wówczas może zginąć 70-80 proc. populacji delfinów u wybrzeży Brazylii. Dla regionu o jednym z najwyższych współczynników koncentracji tych ssaków na świecie byłoby to katastrofalne.
W normalnych okolicznościach każdego miesiąca odkrywa się około pięciu tusz delfinów: zwykle winą obarcza się nadmierne lub nielegalne połowy czy zanieczyszczeniami. Zatoka otoczona jest stoczniami, portami i budynkami mieszkalnymi. Teraz Flach i jego towarzyszący mu ekolodzy chcą wywrzeć nacisk na władze, aby oficjalnie uznały te delfiny za gatunek zagrożony i podjęły kroki, by je uratować.
Przyczyna zostanie poznana pod koniec stycznia
Sytuacja pozostaje bardzo niepokojąca; w tym tygodniu na plaży znaleziono kolejne pięć sztuk delfinów, łącznie od połowy grudnia morze wyrzuciło 102 martwe ssaki. Wyniki laboratoryjne z testów ciał martwych delfinów spodziewane są pod koniec miesiąca, a Flach i jego współpracownicy chcą do tego czasu zbadać stan ostoi morskich w okolicy. Flach twierdzi, że poprzez stałą kontrolę środowiska można uchwycić rozprzestrzenianie się bakterii, dając obrońcom przyrody możliwość przeciwdziałania tej sytuacji. „Mamy nadzieję, że uda nam się wywierać większą presję na urzędników, aby pomogli nam uratować delfiny” – mówi Flach. „W przeciwnym razie będzie z nimi bardzo krucho” – kończy.

13.01.2018 16:31