Przerażający materiał filmowy przedstawia moment, kiedy błotnista rzeka zaczęła płynąć ulicami Południowej Kalifornii, gdy liczba ofiar ostatnich osuwisk w stanie wzrosła do 17 – podaje BBC.

Powyższe wideo zostało zamieszczone przez mieszkańca Marco Farrella, który przykucnął wraz ze swoimi rodzicami w domku w Montecito, najbardziej dotkniętej przez żywioł miejscowości.

Na początku filmu pojawia się Farrell, wrzeszcząc na samochód jadący ulicą, mówiąc kierowcy, by zawrócił, ponieważ przed nim podąża ogromna lawina błotna. Wtedy zaczyna się kataklizm i walka z czasem. Kiedy Farrel odwraca kamerę w stronę ulicy widać, jak przemieszcza się olbrzymia ściana błota i śmieci.

„O mój Boże, mamo!” – krzyczy mężczyzna, zanim biegnie do domu. „Zamknijcie wszystkie drzwi” – dodaje. Po wejściu do domu Farrell zaczyna chodzić po domu wraz z 71-letnią mamą Gabrielle, aby obudzić swojego tatę, 81-letniego olimpijczyka Jeffa Farrella. „Przygotuj się na wyjście, obudź tatę” – mówi. Na szczęście Farrell i jego rodzice zdołali w porę uciec przed żywiołem.

Podczas udzielania wywiadu dla ABC 7 w czwartkowy poranek Farrel powiedział, że schronili się w korytarzu z tyłu domu, stojąc w błocie osiągających wysokości uda przez ponad godzinę. Widzieli, jak głazy, drzewa, a nawet samochody noszone przez lawinę błota wpadają do domu. „Najstraszniejszy był ten przeraźliwy dźwięk” – powiedział Farrell. „To brzmiało jak najbardziej przerażający potwór, jaki kiedykolwiek słyszałeś, walący w drzwi” – mówi.

Tymczasem w czwartek ratownicy w dalszym ciągu poszukują zaginionych po zejściu najtragiczniejszych osuwisk, które nawiedziły hrabstwa dotknięte katastrofalnymi pożarami w grudniu zeszłego roku. W czasie czwartkowej popołudniowej konferencji prasowej władze poinformowały o 43 zaginionych, podkreślając, że wielu z nich może znajdować się za miastem, w szpitalach albo pod gruzami zniszczonych domów i mogą już nie żyć. „Tak naprawdę obawiamy się, że znajdziemy więcej ofiar tego kataklizmu” – dodaje. W poszukiwaniach bierze udział 700 ratowników na śmigłowcach i pojazdach wojskowych, wielu wyposażonych w psy tropiące.
Osuwiska zostały wywołane przez ulewne deszcze, które zniszczyły bądź uszkodziły tysiąc domów, a co najmniej 28 osób zostało rannych. Dodatkowo zeszłoroczny fale pożarów,w tym największy w historii stanu – Thomas – pozbawiły ziemię szaty roślinnej, co uniemożliwiło wchłanianie wody w głąb ziemi.

12.01.2018 09:15