Dzięki niedawnym połowom w okolicach Tajwanu udało się schwytać pięć bardzo rzadkich ryb z rodziny koleniowatych – typ młodego, świecącego i atramentowego czarnego rekina, który żyje na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Hawajów, Japonii i Tajwanu.

Niezwykłego połowu dokonał Tajwański Instytut Badawczy Rybołówstwa podczas badania gatunków ryb żyjących u wybrzeży Taitung – wynika z lokalnych doniesień prasowych.

Trigonognathus kabeyai to osobliwe i wyróżniające się stworzenie, ale prawdopodobnie nie zaszkodzi ludziom. Żyją w głębokich wodach, wydają się mieć niewielką populację i zasięg, ale są tak nieuchwytne, że nikt nie zdołał ich odkryć aż do 1986 roku. Od tego czasu pojawiały się kilka razy w ciągu dziesięcioleci, zwykle w trakcie połowów ryb. Ponieważ są tak rzadko widywane, nie wiemy zbyt wiele na ich temat, ale naukowcy byli w stanie zebrać sporą ilość informacji z ich taksonomii.

Rekiny są raczej niewielkie – dorosłe osiągają długość 54 centymetrów. Wydają się być całkowicie czarne, ale w ich dolnej części ciała na brzuchu, posiadają komórki produkujące światło, zwane fotoforami.

Ponad 75 proc. morskich stworzeń w jakiś sposób świeci, zatem z punktu widzenia ewolucji to przydatna cecha. Ten potwór, pływający na głębokości 270-360 metrów emitowanie światło pomaga przyciągnąć mu potencjalnego partnera lub ofiarę. Z drugiej strony inne ryby z fotoforami brzusznymi używają światła do ochrony przed drapieżnikami od dołu. Kiedy rozświetlają swoje spody, są trudniejsze do ujrzenia pod światło z wysokości.

Większość połowów miała miejsce w nocy, co sugeruje, że rekiny pływają w płytszych wodach po zachodzie słońca, aby się najeść.

Rekin posiada zęby przypominające igły i wąskie, trójkątne, wysuwane szczęki, które pozwalają mu sięgnąć i porwać zdobycz. Żywi się rybami z kości i skorupiakami, częściowo strawione szczątki znaleziono w ich żołądkach, prawdopodobnie połykające całe połowy.

Wszyscy, z wyjątkiem jednego z niedawnych złowionych rekinów było martwych, kiedy wyciągnięto je z oceanu – wynika z nowych raportów. Naukowcy próbowali utrzymać ostatnią żywą, ale zmarła po jednym dniu.

12.01.2018 13:15