@Xinhua

Olbrzymia lodowa ściana rozciągająca się na kilkanaście kilometrów wzrosła na zbiorniku wodnym Xingkai, granicznym jeziorze między Chinami a Rosją – donosi agencja Xinhua.

Ściana, która unosi się na wysokości około 20 metrów w północno-wschodniej części chińskiej prowincji Heilongjiang jest zrobiona z kawałków lodu, ułożonych przez silny wiatr.

@Xinhua

„Na początku miała tylko do trzech, czterech metrów wysokości, ale teraz wzrosła do 20 metrów” – powiedział Sun Yunge, urzędnik z działu reklamy w Mishan City.
Xu Zhong, szef stacji meteorologicznej na jeziorze Xingkai, powiedział, że zjawisko to jest rzadko spotykane, ponieważ potrzeba długotrwałych niskich temperatur, silnego wiatru, przepływu wody pod powierzchnią jeziora i powstawania brył lodowych.

Odwiedzający nazywają go Wielkim Lodowym Murem. „To było coś niesamowitego, zrobiłem tu kilka zdjęć” – powiedział Wang Xiaoli, 32-letni turysta z Harbin, stolicy Heilongjiang.

@Xinhua

Jezioro Xingkai, będące największym jeziorem słodkowodnym w północno-wschodnich Chinach słynie z dużej różnorodności biologicznej i złożonego ekosystemu. Stanowi główne siedlisko ptaków wędrownych w regionie Azji i Pacyfiku.

12.01.2018 04:33