Około 430 osób utknęło w pociągach w nocy w Japonii z powodu obfitych opadów śniegu, szalejących w piątek na znacznym obszarze wybrzeża Morza Japońskiego – donosi Associated Press.

Pociągi ruszyły ponownie krótko przed godz. 10:30, około 15 godzin po tym, jak zostały zmuszony do zatrzymania poprzedniego wieczoru – powiedział Shinichi Seki, rzecznik prasowy oddziału firmy kolejowej Niigata JR East.

Czterowagonowy pociąg odjeżdżał z miasta Niigata podczas potężnej śnieżycy w czwartek o godz. 16:25 czasu lokalnego, z ponad godzinnym opóźnieniem – oświadczył Seki. W miarę wzrostu pokrywy śnieżnej koły pociągu nie mogły już się kręcić i zatrzymał się między stacjami około godziny 19.00 na przejeździe kolejowym.

Urzędnicy postanowili, że z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych i głebokich ciemności zbyt ryzykowna okazała się ewakuacja wszystkich pasażerów – oświadczył Seki. Pociąg miał prąd, ciepło i toalety. Pięcioro pasażerów, którzy nie czuli się zbyt dobrze, przetransportowano do szpitali. Wielu pasażerom pozwolono opuścić pociąg po wschodzie słońca z pomocą personelu kolejowego, jeśli członkowie rodzin przybyli ich odebrać.

W piątek oprócz pociągów zamknięto również niektóre porty lotnicze. Duże opady śniegu, gdzieniegdzie 10-krotnie większe w stosunku do normy – sparaliżowały transport w północnej i zachodniej Japonii. W prefekturze Tokushima rzadkie opady śniegu spowodowały szereg wypadków, które doprowadziły do dużego zagęszczenia ruchu na krajowej drodze. Władze lokalne twierdzą, że 9 osób zostało rannych w wypadkach drogowych na oblodzonych drogach.
W mieście Amakusa w prefekturze Kumamoto duża ciężarówka i inne pojazdy utknęły na autostradzie.

12.01.2018 11:23