Zdjęcia przedstawiające ścianę śniegu znacznie przewyższającą ludzi i pojazdy na drodze, które utknęły wskutek gigantycznej lawiny, świadczą o tym, jak poważne jest zagrożenie w Alpach Francuskich, które w tym tygodniu doświadczyły „apokaliptycznych śnieżyc” – donosi The Local.fr.

Śnieżne osuwisko zablokowało drogę między Bessan a wioską Bonneval-sur-Arc w departamencie Sabaudii w ostatni wtorek. Lawina pozostawiła 250 mieszkańców Bonneval odciętych od świata po pokryciu drogi od 5 do 7 metrów śniegu.

„Minęło 20 lat, odkąd po raz ostatni widzieliśmy takie lawiny w tym regionie” – oświadczył ekspert Alain Duclos, prezes organizacji Data Avalanche. Jednak biorąc pod uwagę ilości białego puchu, które spadły w ostatnich dniach, Duclos powiedział, że spodziewano się tak wysokiej lawiny.

W Alpach Francuskich po ostatnich śnieżycach obowiązuje piąty najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Takie opady, zdaniem synoptyków z Meteo France, pojawiają się w tym miejscu raz na trzydzieści lat.

Data Avalanche

Lawina odcięła dostęp do Bonneval i władz, musiała przeprowadzić specjalną operację, aby oczyścić drogę z śniegu. Duclos był w stanie zrobić imponujące zdjęcia z przeprowadzanych nieopodal prac. „Od 2000 roku lawiny są wywoływane zapobiegawczo, co oznacza, że nie rejestrujemy osuwisk tych wielkości” – powiedział Duclos Franceinfo. „Ale to są tajemnice natury” – dodaje.

W środę lawina uderzyła w grupę młodych narciarzy w ośrodku Valmeinier i pochowała 9-letnią dziewczynę . Ratownicy byli w stanie wykryć ją w samą porę dzięki butom wystającym ze śniegu. Do czwartku poziom zagrożenia lawinowego nieco się obniżyło, ale wysoko w Alpach ryzyko pozostaje wysokie. Powyżej 2100 m n.p.m. ostrzeżenie ocenia się na 4 w pięciostopniowej skali.

11.01.2018 14:23