Na północnym wschodzie naszego kraju, czyli na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północnej i wschodniej części Mazowsza od kilku dni mamy już regularną termiczną zimę – co prawda śniegu nie ma, ale temperatura nie przekracza już w najcieplejszym momencie dnia 0, a nawet utrzymuje się na poziomie ujemnym. Na pozostałym obszarze zima jeszcze walczy z wiosną, ale zmieni się to w kolejnych dniach. Już dziś obszarów, gdzie nie będzie więcej niż 0 mamy mieć więcej, a nawet w najcieplejszych regionach już nie spodziewamy się 10 stopni, a co najwyżej 6.
Sytuacja baryczna
Nad Skandynawią rozrasta się układ wysokiego ciśnienia, który nad Rosję zaczyna sprowadzać znad Arktyki zimne powietrze. Ciśnienie w centrum wyżu będzie wzrastać, a to oznacza, że system umocni się, a chłód ze wschodu, który ulegnie transformacji nad lądem od jutra zacznie płynąć do Polski. Dziś przynajmniej większa część kraju pozostanie jeszcze w masach polarnomorskich, dodatkowo na zachodzie oraz w centrum oddziałuje rozmywający się ciepły front atmosferyczny związany z płytkimi niżami znad Morza Śródziemnego. Układy niżowe znajdują się także nad Atlantykiem, ale będą blokowane przez potężny wyż na północy naszego kontynentu.
Będzie pochmurno, ale mokro
Dziś na ogół zachmurzenie będzie duże, a szansa na przejaśnienia jest niewielka przede wszystkim na północnym wschodzie. W pierwszej części dnia padać będzie deszcz na krańcach zachodnich, w centrum, w Górach Świętokrzyskich i wschodzie Małopolski, deszcz ze śniegiem i śnieg możliwy jest w Wielkopolsce i Pomorzu. Słabo poprószyć może na północy kraju. O poranku przy granicy polsko-niemieckiej może padać mocniej. W drugiej części dnia wciąż pochmurno, ale opadów niewiele – słaby deszcz i mżawka na zachodzie, południu oraz w centrum, lokalnie śnieg na północy i północnym wschodzie.
Maksymalnie 6 stopni
Na przeważającym obszarze zapowiada się zimny dzień. Na Pomorzu i Podlasiu będą miejsca, gdzie termometr nie pokaże więcej niż -2/0 stopni, w głębi kraju od 1 do 3 stopni, najcieplej tylko na krańcach południowych, Śląsku, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej – 4-6 stopni. Wiatr na południu oraz w woj. lubuskim słaby, nad resztą kraju okresami umiarkowany, zwiększający odczucie zimna, ze wschodu.
Warunki biometeorologiczne tylko na północnym wschodzie będą neutralne dla naszego samopoczucia. Nad resztą kraju biomet niekorzystny, a to oznacza, że meteopaci mogą odczuwać dolegliwości bólowe, senność i rozdrażnienie, pojawią się kłopoty z koncentracją. Na przeważającym obszarze dominować ma odczucie zimna i wilgoci.
Noc pochmurna i na przeważającym obszarze z mrozem
W nocy w dalszym ciągu pochmurno, ale opadów niewiele i będzie to na ogół drobny śnieg, a na zachodzie i Śląsku również deszcz lub mżawka. O poranku lekko dodatnia temperatura do 1-2 stopni tylko w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce. Około 0/-1 stopnia będzie od Pojezierza Pomorskiego przez centrum, południe Mazowsza po Podkarpacie i Ziemi Lubelskiej, -2/-3 stopnie na Kujawach, Mazowszu i Pomorzu Gdańskim do -4 stopni na północnym wschodzie. Wiatr ze wschodu i północnego-wschodu, umiarkowany.

11.01.2018 06:26