Seria czterech trzęsień ziemi o magnitudzie co najmniej 5 stopni w skali Richtera nawiedziła w czwartek obszar wzdłuż granicy iracko-irańskiej. Były odczuwalne również w Bagdadzie i części irackiej wsi – uderzając ten sam region, gdzie wskutek wstrząsu o magnitudzie 7,3 stopnia w skali Richtera w listopadzie ub.r. zginęło 530 osób.

Amerykańska Agencja Geologiczna poinformowała, że siedem trzęsień ziemi uderzyło w pobliże irackiego miasta Mandali, a następnie ósmy miejscowość Mehran w zachodnim Iranie. Wszystkie nastąpiły w ciągu godziny począwszy od godziny 06:59.

Siedem miało wstępną magnitudę co najmniej 5 stopni w skali Richtera, a ostatnie miało 4. Trzęsienie ziemi o sile 5,1-5,9 są oceniane jako umiarkowane. Władze Iranu podały podobną liczbę wstrząsów tektonicznych w telewizji państwowej, jednak dane mogą się zmienić w miarę dalszych badań prowadzonych przez naukowców.

Irańska telewizja państwowa Iran TV poinformowała w Internecie, że ludzie rzucili się na ulice, gdy doszło do trzęsień ziemi. Na razie nie ma informacji o ofiarach, poszkodowanych bądź zniszczeniach.

W Bagdadzie – stolicy Iraku – mieszkańcy poczuli trzęsienie ziemi, a następnie coś, co przypominało wstrząsy wtórne. Część mieszkańców wybiegło z domów na ulice.

Wszystkie trzęsienia ziemi miały miejsce na głębokości 10 kilometrów – podaje USGS. Wstrząsy o wielkości 5 stopni są już w stanie powodować znaczne szkody tym bardziej, że trzęsienia wystąpiły bardzo płytko, co doprowadziło do dodatkowych drgań i potencjalne zniszczenia, szczególnie w miejscach bez ścisłych przepisów budowlanych.

Randy Baldwin, geofizyk z USGS „National Earthquake Information Center w Golden w Kolorado, powiedział, że trzęsienia ziemi były prawdopodobnie wstrząsami wtórnymi związanymi z głównym wstrząsem, do jakiego doszło na pograniczu Iraku i Iranu dwa miesiące temu.

W listopadzie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 stopnia w skali Richtera uderzyło w ten sam region, zabijając ponad 530 osób i raniąc tysiące w samym Iranie. W Iraku zginęło dziewięć osób, a 550 zostało rannych, wszystkie ofiary pochodziły z północnego kurdyjskiego regionu kraju – podaje ONZ.

Iran znajduje się na wielu głównych liniach uskokowych, gdzie niemal każdego dnia dochodzi do trzęsień ziemi. W 2003 r. wstrząs o sile 6,6 stopnia w skali Richtera doszczętnie zniszczył historyczne miasto Bam, zabijając 26 tys. osób.

11.01.2018 09:29