Intensywne opady śniegu w poniedziałek wciąż siały spustoszenia w wielu regionach Chin. Atak zimy od zeszłego tygodnia dotknął już miliony mieszkańców, zabił co najmniej 21 osób, zniszczył setki domów oraz poważnie wpłynął na rolnictwo.

Prowincje, które zostały najbardziej dotknięte przez pogodę to: Anhui, Henan, Jiangsu, Hubei, Hunan, Shaanxi, Shanxi i Chongqing – poinformowała chińska Krajowa Komisja ds. Redukcji Katastrof. Ponad 3,7 tys. osób musiało poszukiwać schronienia, a 14 tys. potrzebowało pilnej pomocy – podały służby, zauważając, że ponad 700 domów zawaliło się, a prawie 2800 uległo uszkodzeniu – podała państwowa agencja informacyjna Xinhua. Fala mrozów i śniegu wpłynęła na 233 100 hektarów użytków rolnych, z czego 8100 uległo całkowitemu zniszczeniu.

Dziewiętnaście dróg ekspresowych w północno-wschodniej prowincji Liaoning zostało zamkniętych, odkąd śnieg zaczął sypać wczoraj wieczorem – podały lokalne władze transportowe. Z powodu śnieżyc drogi były oblodzone – podało lokalne obserwatorium meteorologiczne. W mieście Xinyang, w środkowochińskiej prowincji Henan, opady śniegu między środą a piątkiem okazały się najintensywniejsze od czasu, gdy lokalne zapisy rozpoczęły się w 1951 roku, zabiły jedną osobę i spowodowały obrażenia u trzech kolejnych. Szkoły podstawowe i gimnazja w mieście są zamknięte od czwartku.

Katastrofa zniszczyła 26 domów i ponad 2000 hektarów upraw, powodując łączne straty ekonomiczne w wysokości 219 milionów juanów – stwierdzili urzędnicy.
We wschodniej części prowincji Anhui w Chinach, kołdry i płaszcze były rozdane mieszkańcom, by przetrwali ekstremalne zimno, po intensywnych śnieżycach od środy, najgorszych w Anhui od 2008 roku. Tutaj burza śnieżna dotknęła 1,5 miliona ludzi i uszkodziła ponad 160 tys. hektarów upraw, co spowodowało straty ekonomiczne w wysokości 3,5 miliarda juanów – poinformowały władze rządu prowincjonalnego.

Tymczasem w poniedziałek Chińska Agencja Meteorologiczna wydała żółty alert przed chłodnym frontem przemieszczającym się z północnego-zachodu na południowy-wschód. Między wtorkiem a środą temperatura ma spaść o sześć do ośmiu stopni Celsjusza w północnych, północno-wschodnich, środkowych i południowych Chinach, w tym w częściach Mongolii Wewnętrznej i Yunnan – podało Narodowe Centrum Meteorologiczne (NMC).

09.01.2018 08:20