Za nami kolejna bardzo mroźna noc. Na wschodzie oraz w centrum Polski słupki rtęci obniżyły się znacznie poniżej -5 stopni. Po porannych mrozach w dzień ma się trochę ocieplić, zwłaszcza na zachodzie i częściowo na południu, gdzie przez moment spodziewamy się dodatnich temperatur. Będzie również sporo słońca, dopiero pod wieczór zachmurzenie zacznie wzrastać i przez chmury kolejna noc zapowiada się cieplejsza od minionej.
Sytuacja baryczna
Północna Rosja oraz Atlantyk pozostają w zasięgu rozległych układów niżowych i frontów z nimi związanymi. Od południowej Skandynawii, Europę Środkową, Bałkany po Morze Czarne znajduje się rozległy wyż, centrum którego około południa znajdzie się na pograniczu ukraińsko-mołdawskim. Pod jego wpływem będzie również Polska i przez cały dzień wyż sprowadzać ma z zachodu suche i chłodniejsze powietrze polarnokontynentalne. Dopiero w nocy na południu i zachodzie zaznaczy się ciepły front, za którym spłynie cieplejsza, ale również i wilgotniejsza masa polarnomorska znad Morza Śródziemnego.
Będzie sporo słońca, choć chmur w ciągu dnia przybędzie
Poranek przywitał nas całkiem słoneczną i suchą pogodą. Mgły i niskie chmury utrzymują się lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na Mazowszu, a w związku z odpowiednimi warunkami pogodowymi Stratus może przysłaniać niebo nawet przez większą część dnia. Na pozostałym obszarze zachmurzenie i umiarkowane, zatem słońca powinno być całkiem sporo. Jednak po południu na zachodzie chmur piętra średniego i wysokiego będzie już dużo, ale do wieczora bez kropli deszczu. Najwięcej słońca w dalszym ciągu na północy, wschodzie oraz w centrum, z wyłączeniem Suwalszczyzny, gdzie pochmurno z drobnym śniegiem może być do końca dnia.
Nie wszędzie będzie powyżej zera
Odwilż pojawi się dziś w rejonach podgórskich, zwłaszcza Sudetów, gdzie wiatr fenowy może podnieść temperaturę do 8 stopni. Jednak na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej czy Pomorzu Zachodnim mają być 3-4 stopnie, w głębi Polski 0-2 stopnie, ale w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie, wschodzie i północy Mazowsza lekki mróz do -2/-1 stopni utrzyma się przez cały dzień. Wiatr na północnym wschodzie oraz na krańcach południowych będzie słaby, nad resztą Polski umiarkowany, na zachodzie okresami silniejszy, w porywach do 55-60 km/h, przez co zwiększy odczucie zimna. Generalnie dziś w całym kraju dominować ma suche i chłodne powietrze, warunki biometeorologiczne na ogół obojętne – to z racji wysokiego ciśnienia na wschodzie oraz wzrastającego zachmurzenia w ciągu dnia na zachodzie i południu Polski. Przejściowo na Śląsku i w Wielkopolsce wieczorem biomet stanie się niekorzystny, przez co meteopaci mogą odczuwać dolegliwości bólowe, senność oraz rozdrażnienie.
Noc ciepła w Sudetach, nad wschodzie i północy mróz
W nocy zachmurzenie będzie wzrastać, do rana pogodnie będzie jeszcze tylko na Suwalszczyźnie. Na pozostałym obszarze dużo chmur, a opady deszczu pojawią się po północy w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej, na Pomorzu i u podnóża Sudetów. Bardzo ciepła noc na krańcach południowych naszego kraju, gdzie z powodu wiatru fenowego temperatura będzie stopniowo rosła, zamiast spadać. Najmroźniej ma być z kolei na północnym wschodzie kraju – -6/-5 stopni, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Kujawach i Pomorzu od -4 do -1 stopnia, poza tym od 0 do 2 stopni. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

09.01.2018 06:25