Co najmniej sześć osób zginęło, a tysiące uciekło ze swoich domów w południowej Kalifornii we wtorek, kiedy potężne deszcze związane z głębokim układem niskiego ciśnienia spowodowały gwałtowne powodzie i lawiny błotne na zboczach, gdzie seria intensywnych pożarów zniszczyła w zeszłym miesiącu ochronną roślinność – donosi Reuters.

Ulewy rozpoczęły się we wtorek chwilę po nakłanianiu władz do ewakuacji mieszkańców na pacyficznym wybrzeżu na północ od Los Angeles. Sumy opadów na dotkniętym obszarze wahały się od 5 do 11 centymetrów – podał Narodowy Serwis Meteorologiczny.
Burza jest obwiniana za śmierć sześciu osób w Montecito w hrabstwie Santa Barbara, najsilniej dotkniętym hrabstwie w okolicy – oświadczył w rozmowie telefonicznej Dave Zaniboni kapitan straży pożarnej. Nie sprecyzowano przyczyny zgonów ani nie ujawniono tożsamości ofiar.

Groźba lawin błotnych skłoniła władze hrabstwa Santa Barbara do wydania nakazu ewakuacji siedmiu tysięcy przed nadejściem deszczów i nakłonienia 23 000 innych do dobrowolnego opuszczania swoich domów.
Zdjęcia zamieszczone przez lokalną straż pożarną pokazały nastolatkę pokrytą czarnym błotem wydobywaną z gruzów domu, który został zniszczony przez lawinę błotną w Montecito. Była uwięziona w budynki przez wiele godzin, zanim ratownicy przyszli jej z pomocą – poinformował w oświadczeniu departament straży pożarnej Santa Barbara na Twitterze. Inne zdjęcia pokazały bloki błota, głazy i inne zanieczyszczenia w obszarach zamieszkałych.

Pożary w zeszłym miesiącu, uznane za największe w historii stanu, sprawiły, że region stał się niezwykle podatny na osunięcia ziemi. Ogień trawił trawę i krzewy, które utrzymują ziemię w miejscu, a także wypalił warstwę ziemi, która uniemożliwia wnikanie wody głęboko w ziemię.
Nocne deszcze zmusiły również władze do zamknięcia dróg, w tym odcinków autostrady 101, zasadniczo odcinając ruch kołowy między hrabstwami Santa Barbara a Ventura na północny zachód od Los Angeles. Jednak hrabstwo Ventura uniknęło większych uszkodzeń – poinformowało biuro szeryfa.
Rada nadzorcza hrabstwa Santa Barbara we wtorek rano ogłosiła sytuację nadzwyczajną i zwróciła się do stanu o nałożenie stanu wyjątkowego.

09.01.2018 21:16