Cyklon, który uderzył we wschodni Madagaskar w weekend, zabił co najmniej 29 osób i spowodował obrażenia u co najmniej trzech kolejnych, dwie wciąż są poszukiwane – poinformowały w poniedziałek władze lokalne.

Tropikalny cyklon Ava przeszedł przez Madagaskar w piątek i sobotę, dotykając szczególnie wschodnie wybrzeże wyspy z wiatrem o średniej prędkości 140-190 km/h. „Tymczasowy protokół z przejścia cyklonu Ava uderzającego w Madagaskar pokazuje, że 29 osób zginęło” – powiedziała Melisa Venance, oficer ds. komunikacji w Narodowym Biurze Ryzyka i Zarządzania Kryzysowego.

Region administracyjny Haute Matsiatra, położony 400 km na południe od Antananarivo, poinformował, że wśród zabitych było ośmioro członków rodziny, którzy byli na wigilijnym czuwaniu w niedzielę, kiedy ich dom został dotknięty osunięciem ziemi. „Ciała były poszukiwane przez całą noc, a zwłoki ośmiu osób, w tym 11-miesięcznego dziecka znaleziono w gruzach w poniedziałkowy poranek” – podano w poście.

Krajowy Urząd ds. Ryzyka i Zarządzania Katastrofami poinformował w poniedziałek o śmierci co najmniej ośmiu osób, a ponad 13 tys. zostało ewakuowanych z drogi cyklonu. Z powodu powodzi i ryzyka osunięcia się ziemi do czwartku szkoły dla ponad 16 tys. uczniów pozostaną zamknięte.

W marcu 2017 r. cyklon Enawo uderzył na Madagaskar, zabijając co najmniej 78 osób na północno-zachodnim wybrzeżu słynącym z produkcji wanilii. Tajfun zniszczył około 30 proc. plonów największego na świecie producenta, który odpowiada za połowę dostaw na świecie. Jednak Georges Geeraerts, prezes Grupy eksporterów Vanilla, powiedział Reuterowi, że tym razem cyklon Ava nie dotknął obszarów produkujących wanilię i nie było żadnego wpływu na produkcję.

08.01.2018 21:29