Ponad pół tysiąca mieszkańców wyspy Kadovar w Papui Nowej Gwinei zostało ewakuowanych łodziami po pierwszej w historii erupcji lokalnego wulkanu, który wybuchł w nocy z piątku na sobotę – donosi ENEX.

Chmura pyłu wulkanicznego osiągnęła wysokość 2,1 km nad poziomem morza. Kod koloru lotniczego dla wulkanu został podniesiony do pomarańczowego 50 – 60 procent wyspy jest już pokryte lawą. Ostatnia aktywność Kadovara objawiła w postaci podwyższonych zjawisk termicznych w 1976 roku, ale wulkan nigdy nie wybuchł.

„Trwa emisja pyłu wulkanicznego” – powiedziała w niedzielę Cheyne O’Brien, synoptyk z Darwin Volcanic Ash Advisory Centre. Pióropusz jeszcze nie stanowi zagrożenia dla lotnictwa, ale zmiana kierunku wiatru może uderzyć w usługi na lotnisku Wewak w PNG – dodaje O’Brien.

Chmury stawały się coraz ciemniejsze, a aktywność wulkaniczna na wyspie Kadovar wzrastała w piątek w alarmującym tempie. Popiół zaczął opadać na wioski na wyspie Kairuru. Władze zwróciły się do mieszkańców o unikanie przebywania na wolnym powietrzu oraz zabezpieczenie studni, by popiół nie skaził wód.

W związku z wysoką aktywnością wulkanu władze zdecydowały się na ewakuację wszystkich mieszkańców wioski Gewai, znajdującej się na krawędzi krateru Kairuru na wysokości 365 metrów n.p.m.

Naukowcy spodziewają się kolejnych wybuchowych erupcji, które mogą spowodować ryzyko tsunami i obsunięć ziemi. Nie ma potwierdzonych zapisów poprzedniej erupcji Kadovara – powiedział Chris Firth, wulkanolog z Macquarie University, ale naukowcy spekulują, że mogła to być jedna z dwóch „płonących wysp” wspomnianych w czasopismach XVII-wiecznego angielskiego pirata i morskiego poszukiwacza przygód , Williama Dampiera. Dampier mógł nagrać ostatnią erupcję Kadovara podczas podróży w poszukiwaniu „Terra Australis”, południowego kontynentu, który kiedyś uważano za mityczny – oświadczył Firth.

Papua Nowa Gwinea to archipelag położony w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia, gdzie wskutek kolizji wielu płyt tektonicznych dochodzi do częstszych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

07.01.2018 10:01