Potężne wichury siały zniszczenia na nowozelandzkiej Wyspie Północnej w piątek, zrywając dachy z domów, powaliły drzewa, doprowadziły do przerw w dostawach prądu i zmusiły mieszkańców do ucieczki z zalanych nadmorskich miast – donosi Reuters.

Burza, która rozpoczęła w czwartek, zaczęła się ucieszyć w północnych regionach nowozelandzkiej Wyspy Północnej, ale wciąż siała ogromne spustoszenia, gdy przeniosła się bardziej na południe i uderzyła w stolicę, Wellington – poinformowali meteorolodzy. Drzewo upadło na samochód we wschodnim miasteczku Rotorua, zabijając co najmniej jedną kobietę – poinformowała policja.

„Prosimy, by ludzie unikali nisko położonych dróg i obszarów przybrzeżnych w całej Zatoce Bay of Plenty, ponieważ poziom wody jest wysoki, co czyni warunki niezwykle niebezpiecznymi” – dodano w oświadczeniu. W Kaiaua, nadmorskim miasteczku na południe od Auckland, władze wzywały mieszkańców do ewakuacji, ponieważ olbrzymie fale uderzały w wybrzeże i woda zaczęła zalewać miasto.

„Mój mąż zawołał: +Musimy już iść+ i spojrzałam za okno, widziałam, jak morze zbliżało się do nas jak tsunami. Wszystko działo się naprawdę szybko” – powiedziała Diana Gausden, mieszkanka Kaiaua dla New Zealand Herald.

W największym nowozelandzkim mieście Auckland największe spustoszenia przyniosły powodzie po tym, jak dwumiesięczna norma deszczu spadła w ciągu 24 godzin – podaje Narodowy Instytutu Badań Wody i Atmosfery, co skłoniło władze do zamknięcia głównych dróg i anulowania połączeń promowych oraz dziesiątki lotów.

Według lokalnych mediów wiatr o prędkości do 128 km / godz. wyrywał dachy, obalał drzewa i wyrzucał łodzie z miejsc cumowniczych. Ponad 20 000 gospodarstw domowych zostało w piątek pozbawionych energii elektrycznej, w tym 12 tys. w Auckland. Dostawcy prądu poinformowali, że pracują nad naprawą kilkudziesięciu awarii powstałych po wichurach, które koncentrują się głównie na Auckland.

Burza okazała się zaskakującym incydentem w niezwykle suchym lecie, który doprowadził do suszy w wielu regionach rolniczych, co ograniczyło produkcję mleka.

05.01.2018 13:01