Co najmniej trzy chińskie porty lotnicze zostały zamknięte, a dziewięć innych odnotowuje olbrzymie opóźnienia z powodu intensywnych opadów śniegu – donosi Reuters, powołując się na chińskiego dostawcę danych lotniczych VariFlight.

Krajowa agencja meteorologiczna wydała w tym tygodniu alert śnieżny na drugim najwyższym poziomie – podała chińska agencja prasowa Xinhua. W środkowych, północnych i wschodnich regionach może spaść do 30 cm białego puchu.

VariFlight podało, że międzynarodowe lotnisko Hefei Xinqiao, port lotniczy Fuyang Xiguan we wschodniej prowincji Anhui oraz lotnisko Jining Qufu w przybrzeżnej prowincji Shandong zostały zamknięte. Niektóre pasy startowe na innych lotniskach zamykano w celu ich oczyszczenia ze śniegu, co spowodowało opóźnienia. Na międzynarodowym lotnisku w Pekinie, jednym z najbardziej ruchliwych w Chinach, również wystąpiły pewne opóźnienia.

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne wezwało również władze krajowe do podjęcia środków ostrożności dotyczących dróg, kolei, dostaw energii elektrycznej i telekomunikacji – podaje Xinhua. „Dużym problemem jest to, że obfite śnieżyce obejmą duży obszar” – dodano w komunikacie.

W środę w północno-zachodniej prowincji Hubei odnotowano pierwsze w tym roku opady śniegu. Niektóre autostrady zamknięto z powodu śniegu w centralnej prowincji Henan i północno-zachodnim regionie autonomicznym Ningxia. Opady śniegu w Xian, stolicy prowincji Shaanxi, również doprowadziły do opóźnienia wielu szybkich pociągów.

The Straits Times donosi, że na przystanku autobusowym zmarła 61-letnia kobieta, a około 20 innych osób przewieziono do szpitala po tym, jak przewrócił się na nich bilbord

Ośrodek meteorologiczny spodziewa się intensywnych opadów deszczu i śniegu w centralnych i wschodnich regionach Chin aż do przyszłego tygodnia.

04.01.2017 11:19