Chociaż mogą przypominać promienie ze statku obcych, te świecące pionowe kolumny pochodzą zdecydowanie z naszego świata. Słupy świetlne to szczególny rodzaj zjawiska pogodowego, które występuje w postaci wąskiego promienia światła, które zdaje się rozciągać od nieba aż do powierzchni ziemi. Najczęściej obserwuje się je na skrajnej północy – bliżej Arktyki. Ale dzięki ostatniej fali zimna, jaką doświadczają Stany Zjednoczone, słupy światła były obserwowane w zeszłym tygodniu dalej na południe – aż do stanu Ohio.

Występowanie kolumn świetlnych lub słonecznych poniżej skrajnie wysokich szerokości geograficznych jest tak rzadkie, że w przeszłości było mylone z UFO.

Fotograf Mike Vilhaber zrobił zdjęcie, na których widać błękitne i czerwone słupy, które rozciągają się z ziemi do nieba. To przykład złudzenia optycznego, które powstaje w wyniku odbicia światła słońca lub innego źródła światła od poziomo uporządkowanych kryształków lodu.

Chociaż słupy świetlne na zdjęciu Wilhaber są niebieskie i różowe, mogą przyjąć dowolny odcień w zależności od źródła światła. Kolumny nad latarniami ulicznymi często przyjmują pomarańczową barwę.

Kolumny świetlne są najlepiej widoczne w nocy, ale w przypadku Ohio zjawisko pojawiło się nagle. Gdy światło wschodzącego lub zachodzącego słońca odbija się od kryształków lodu, powstają tzw. „słupy słoneczne”. Te na ogół występują w pomarańczowej bądź żółtej barwie.

Słupy – te, które udało się uwiecznić na zdjęciu w amerykańskim stanie Ohio – są najczęściej widoczne w tzw. neutralnym punkcie między źródłem światła a obserwatorem. Kiedy kryształy unoszą się w atmosferze wyżej czy też źródło światła jest bliżej, kolumny wydają się występować tuż nad naszą głową.

04.01.2018 02:16