Tysiące domów zostało pozbawionych prądu elektrycznego, a usługi transportowe zostały zakłócone po tym, jak potężna burza Eleanor uderzyła w środę w Wielką Brytanię – donosi BBC.

Met Office, brytyjskie biuro prognoz meteorologicznych podaje, że podmuchy wiatru osiągały w nocy 161 km/h, a żółty alert pogodowy obowiązuje w Walii, Anglii, w większości w Irlandii Północnej i części południowej Szkocji.
Mężczyzna został ranny po tym, jak drzewo spadło na samochód w Vale of Glamorgan w Walii.

Pojawiają się również doniesienia o opóźnieniach w transporcie publicznym, ale synoptycy oczekują, że wiatr powinien słabnąć wraz z upływem dnia.

Około 3 tys. gospodarstw domowych nie miało w środę o poranku prądu w Irlandii Północnej. W nocy energia elektryczna nie płynęła jeszcze do 20 tys. odbiorców. Przerwy w dostawach prądu pojawiają się również w Anglii i Walii.

Irlandia Północna, północna Anglia oraz południowo-zachodnia Szkocja to pierwsze obszary, które odczuły skutki burzy. Sztorm aktualnie dociera nad Morze Północne.

W Galway w Republice Irlandii z powodu bardzo silnego wiatru o prędkości ponad 150 km/h doszło do podtopień i powodzi. Porywy o sile 140 km/h odnotowano w Orlock Head w Irlandii Północnej. Z kolei na kontynencie brytyjskim Met Office zarejestrowało podmuchy wiatru osiągające 161 km/h w Great Dun Fell w Cumbrii oraz 123 km/h w High Bradfield w South Yorkshire.

Northern Ireland Electricity Networks informuje, że drzewa, gałęzie i inne latające szczątki zniszczyły linie energetyczne oraz słupy, przyczyniając się do przerw w dostawach prądu w południowych hrabstwach. W Anglii ponad 2000 nieruchomości nie miało prądu w Midlands, 700 na Południowym zachodzie i 460 w Walii

Z powodu szalejących wichur kilka głównych mostów zostało zamkniętych, pojawiają się również doniesienia o powalonych drzewach blokujących drogi, w tym M25. Wiatr był tak silny, że przewracał samochody, co doprowadziło do zamknięcia A1M, M6 i M5. Występują opóźnienia w realizowaniu usług kolejowych między London Paddington i Hayes oraz Letchworth Garden City i Cambridge. Dwa pasy zostały otwarte na Queen Elizabeth II Bridge Dartford Crossing, który został częściowo zamknięty wczoraj o 23:00 GMT ze względów bezpieczeństwa z powodu silnych wiatrów.

Eleanor to już piąta burza, która uderzyła tej zimy w Wielką Brytanię. Synoptycy ostrzegają, że silny wiatr stwarza poważne zagrożenia ze strony latających szczątków i wysokich fal na wybrzeżu.

03.01.2018 08:12