Co najmniej 12 osób zginęło w trakcie ostatniej fali mrozów, która w ostatnich dniach pobiła kolejne rekordy na znacznym obszarze Stanów Zjednoczonych – donosi AP.

Amerykanie witali nowy 2018 rok w mroźnej pogodzie, która ogarnęła ponad 90 proc. powierzchni kraju. Jak donosi CNN, aż sto milionów ludzi od Kanady po Meksyk w trzecim dniu roku narażonych jest na zimny wiatr oraz niskie temperatury. Dla co najmniej 12 osób ostatnia fala mrozów skończyła się tragicznie.

Co najmniej sześć zgonów związanych z wyziębieniem miało miejsce w Wisconsin, gdzie średnia temperatura między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem wahała się w okolicach -14 stopni – podaje Milwaukee Journal-Sentinel. 27-letnia kobieta zmarła z powodu długotrwałego przebywaniu na mrozie na jeziorze Winnebago. 57-letni mężczyzna został znaleziony martwy po wyjściu ze szpitala Veteran Affairs w Madison.
Władze w Bismarcku w Północnej Dakocie znalazły zwłoki przy łodzi zacumowanej w suchym doku w pobliżu rzeki Missouri, po tym jak temperatura odczuwalna z powodu mrozu i silnego wiatru obniżyła się do -50°C. Urzędnicy podejrzewają, że mężczyzna zmarł z powodu zimna.

Mróz okazał się szczególnie niebezpieczny dla bezdomnych. Władze znaleźli ciało zamarzniętego mężczyzny leżącego na ganku w Charleston w Zachodniej Wirginii. Kolejna ofiara została znaleziona martwa w koszu na śmieci w St. Louis w stanie Missouri, gdzie słupki rtęci obniżyły się do -21 stopni.

W stanach: Luizjana, Mississippi i Alabama otworzono specjalne schroniska dla bezdomnych. W szpitalach w Georgii na izbę przyjęć trafiło dziesiątki ludzi z odmrożeniami i objawami hipotermii. „Mamy grupę pacjentów, którzy przychodzą z ulicy, chcą uciec przed zimnem – mamy ich dziesiątki każdego dnia” – oświadczył agencji AP dr Brooks Moore, zastępca dyrektora medycznego na oddziale ratunkowym Grady Health System.

Niestety, oprócz ludzi umierały także zwierzęta. Ciało psa zwiniętego w kłębek znaleziono w zeszłym tygodniu w Toledo w stanie Ohio. Miejscowi śledczy z lokalnego Towarzystwa Humanitarnego podkreślili, że „pies był zamarznięty na kość”. Atlantic Shar Conservancy donosi, że w stanie Massachusetts co najmniej trzy rekiny zostały znalezione martwe z powodu skrajnego zimna. National Weather Service ostrzega przed pozostawianiem zwierząt na zewnątrz podczas mroźnej pogody.

W środę w Harrisburg w Pensylwanii temperatura obniżyła się do -18 stopni i była najniższa w historii. Dzień wcześniej w Sioux City w stanie Iowa odnotowano -33 stopni. Ostatni tydzień 2017 roku oznaczał najzimniejsze ostatnie 7 dni w roku, zarówno dla Buffalo, jak i Watertown w stanie Nowy Jork – podaje NWS.

03.01.2018 20:11