Mieszkańcy jednego z chińskich miast zaczęli udostępniać zdjęcia i filmy tajemniczego krążka lodu, który wirował pośrodku zamarzniętej rzeki Liao w północno-wschodniej części prowincji Liaoning. Zjawisko zafascynowało nie tylko turystów, lecz również lokalnych mieszkańców, którzy stwierdzili, że wystąpiło w ich okolicy po raz pierwszy.

Duży krążek lodu można było zobaczyć pośrodku rzeki po tym, gdy oddzielił się od jej zamarzniętej powierzchni w Nowy Rok w hrabstwie Faku. Wielu zdecydowało się stanąć na nim, zanim zjawisko zniknie. Zdjęcia udostępniane na portalach społecznościowych pokazują, że mieszkańcy zdecydowali się zabrać ze sobą swoje zwierzęta. Użytkownicy zastanawiają się, w jaki sposób powstał ten lodowy krążek, a eksperci muszą dokładnie zbadać to zjawisko.

Jedna z wiodących teorii sugerowała, że fragment lodu ulegał stopniowo „wyrzeźbieniu” w idealny okrąg podczas wirowania na środku rzeki. Jednak eksperci twierdzą, że hipoteza ta w tym przypadku nie jest prawdziwa – donosi metro.co.uk.

Zjawisko to często występuje w Arktyce, a także w Skandynawii i północnej Kanadzie, ale rzadko występuje w innych miejscach. Zdaniem fizyków z University of Liege w Belgii wirujący krąg lodu może być związany z nagłym wzrostem temperatury i gęstości wody. Zdaniem naukowców lodowe kręgi są na ogół bardzo małe, ale niekiedy ich średnica może wzrosnąć do 17 metrów.

Bardzo podobne zjawisko przed rokiem podziwiali mieszkańcy amerykańskiego stanu Michigan.

03.01.2018 08:31