Za nami wyjątkowo ciepły początek nowego roku. W Legnicy, Słubicach, Szczecinie i Wrocławiu odnotowano aż 12 stopni. Co prawda dziś ma być nieznacznie chłodniej, ale na razie nie ma szans na zimę. We wtorek dodatkowo będzie padać, głównie na zachodzie, Pomorzu i Podkarpaciu.
Sytuacja baryczna
W dalszym ciągu nad Rosją i południowymi krańcami naszego kontynentu, szczególnie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego, dominują układy wyżowe. Od Atlantyku, przez Wyspy Brytyjskie po Skandynawię oraz na Bałkanach dominują rozległe niże z frontami atmosferycznymi. Wpływ na pogodę w zachodniej i północno-zachodniej części kraju ma zatoka niżowa i związany z nim front atmosferyczny. Kolejny front – okluzji – zahacza o Podkarpacie, również tam przynosząc opady. We wtorek pozostaniemy niezmiennie w tej samej polarnomorskiej masie powietrza.
Sporo chmur i miejscami mokro, ale też szansa na słońce
We wtorek przed południem na Śląsku, w Małopolsce oraz w dzielnicach środkowych, szczególnie po ustąpieniu porannych mgieł, których mamy całkiem sporo, będzie pogodnie, błyśnie nawet słońce. Jednak na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na północy i wschodzie jest niestety pochmurno. Pierwszy deszcz o charakterze umiarkowanym, ciągłym pojawi się na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.
W drugiej części dnia na południu oraz w dzielnicach środkowych również będzie przybywać, ale generalnie w pasie od Warmii i Mazur, Podlasia, Kujaw, Mazowsze, Ziemię Łódzką, Opolszczyznę, Małopolskę, Góry Świętokrzyskie oaz Lubelszczyźnie padać nie powinno i od czasu do czasu może się przejaśniać, choć tylko miejscami. Poza tym chmury i deszcz, z tym że najbardziej intensywny będzie w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Wielkopolskę, Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk.
Nieco chłodniej, ale wciąż dodatnio
Choć poranek w wielu regionach przyniósł ujemne temperatury w ciągu dnia wszędzie będzie powyżej zera. Pomorze, Warmia i Mazury, Podlasie oraz częściowo Mazowsze i Góry Świętokrzyskie będą najchłodniejszymi regionami w naszym kraju, gdzie słupek rtęci pokaże 3-4 stopnie. Najcieplej z kolei na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu Wielkopolski – 7-8 stopni, poza tym 5-6 stopni. Wiatr tylko na południowym zachodzie okresami będzie silniejszy, poza tym umiarkowany, a w Małopolsce, Podkarpaciu, Roztoczu i Pomorzu słaby, przeważnie południowy, na zachodzie skręcający na północno-zachodni i zachodni.
W związku z nasuwającym się frontem na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na południowym wschodzie warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Możemy odczuwać dolegliwości bólowe, pojawi się senność, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Pomiędzy tymi strefami, czyli od Warmii i Podlasia po Małopolskę oraz Górny Śląsk biomet neutralny dla naszego samopoczucia,
Na przeważającym obszarze dominować będzie odczucie chłodu i komfortu termicznego, na zachodzie będzie wilgotno.
Noc z deszczem, ale też i rozpogodzeniami, przymrozek tylko miejscami
W nocy front z zachodu będzie wędrował w głąb kraju i około północy będzie się rozciągał w pasie od Warmii i Mazur przez centrum po Górny Śląsk. Jednocześnie na zachodzie powinno się przejaśniać i rozpogadzać, na wschodzie sporo chmur, ale opady tylko na Podkarpaciu i wschodzie Lubelszczyzny. Nad ranem mokro na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku oczekujemy ponownego wzrostu zachmurzenia, ale deszcz pojawi się dopiero ok. 5-6:00 nad ranem na krańcach zachodnich. Między tymi strefami od Zatoki Gdańskiej i Warmii przez Kujawy, centrum po Śląsk i Małopolskę dość pogodnie z umiarkowanym zachmurzeniem, bez opadów. Mróz wystąpi tylko lokalnie w rejonach podgórskich – od -3 do -1 stopnia, około 0 stopni będzie na Śląsku i w Małopolsce, 1-2 stopnie w głębi kraju do 3 stopni miejscami na Mazowszu i Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, przejściowo skręcający na południowy.

02.01.2018 06:22