Silny wiatr o prędkości do 130 km/h spodziewany jest w Wielkiej Brytanii, gdy burza Eleanor zbliży się do wybrzeża kraju – donosi BBC.

Met Office, brytyjskie biuro prognoz meteorologicznych, wydało we wtorek żółte alerty dla Anglii, Walii, Irlandii Północnej i południowej Szkocji, które mają obowiązywać od godziny 18:00. Według synoptyków może dojść do problemów w transporcie i dostawą prądu elektrycznego, istnieje również wysokie ryzyko obrażeń spowodowanych latającymi odłamkami. Porywy wiatru mogą osiągać 110-130 km/h, a szczególnie poważnych wichur meteorolodzy oczekują wzdłuż zachodniego wybrzeża.

Eleanor to już piąta burza, która uderzy w Wielką Brytanię tej zimy.

Niebezpieczeństwo będzie czyhać w regionach nadmorskich, gdzie silny wiatr może generować wysokie kilkumetrowe fale. Met Office podaje, że mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu i zakłócenia w realizowaniu innych usług – poinformowano w ostrzeżeniu. „To będzie bardzo wietrzna noc” – oświadczył John West, meteorolog BBC Weather. „Istnieje potencjał do generowania poważnych szkód” – dodaje.

Przeprawy promowe do i z Wysp Man mogą zostać anulowane, gdyż meteorolodzy oczekują, że wiatr osiągnie 112 km/h. Ostrzeżenia przed silnym i potencjalnie porywistym wiatrem wydano także dla Walii i znacznej części Anglii; będą obowiązywać do środy. Met Éireann, irlandzka służba meteorologiczna, wydała bursztynowe ostrzeżenie dla kraju, spodziewając się „szkodliwych podmuchów” z burzy Eleonor.

Tymczasem Agencja Ochrony Środowiska ostrzega, że połączenie silnych wiatrów i dużych fal może generować powodzie na wybrzeżu w niektórych regionach Wielkiej Brytanii. Zachęca się mieszkańców narażonych terenów do zachowania szczególnej ostrożności i powstrzymania od robienia „zimowego selfie”.
„Zachowaj najwyższą ostrożność na nadmorskich ścieżkach i promenadach oraz nie narażaj się na niepotrzebne niebezpieczeństwo, próbując wykonać selfie”. „Jeśli podróżujesz, sprawdź trasę przed wyjazdem i nie jedź przez regiony dotknięte powodzią” – pisze Agencja Ochrony Środowiska.

02.01.2017 16:01