Kiedy jasno oświetlone horyzonty i miasta, które „nigdy nie śpią” stają się normą, łatwo zapomnieć, jak tak naprawdę wygląda rozgwieżdżone niebo. Nowy krótkometrażowy film Lost in Light II, poświęcony zanieczyszczeniu sztucznym światłem, pokazuje skalę tego problemu.

Astrofotograf Sriram Murali uwiecznił nocne oświetlenie nieba na kilku poziomach – od San Francisco (poziom 8) do Goblin Valley Park w Utah (poziom 1).

Dwuminutowa panorama podąża za konstelacją Oriona, pokazując, jak nawet lekkie oświetlenie w dużych miastach USA uniemożliwia obserwację prawie wszystkich gwiazd. W tym samym czasie na obszarach wiejskich, pozbawionych sztucznych zanieczyszczeń, można zobaczyć nawet Drogę Mleczną.

Dla tych, którzy mieszkają w miastach, gwiazdy czy Droga Mleczna na niebie mogą wydawać się dziwne. Jednakże w miejscach takich jak Parki Narodowe Arches i Canyonlands w Utah gęste rozproszenie konstelacji jest zupełnie powszechne.

Na świecie istnieje kilka tak zwanych „rezerwatów ciemnego nieba”, w których można podziwiać wszystkie gwiazdy, a nawet międzygwiezdne chmury pyłu w Drodze Mlecznej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Mrocznych Przestrzeni w Stanach Zjednoczonych niedawno przyznało temu statusowi obszar o powierzchni 1400 kilometrów kwadratowych w centrum Idaho.

Zanieczyszczenie światłem nie tylko przeszkadza w badaniach. W ostatnich latach naukowcy powiązali sztuczne oświetlenie nocne z szeregiem problemów dotykających zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Są to nieprzespane noce czy jeszcze bardziej ekstremalne konsekwencje. „W niecałe sto lat radykalnie zmieniłyśmy nasze nocne otoczenie. Dopiero zaczynamy zdawać sobie sprawę z konsekwencji” – wyjaśnia Murali.
Zanieczyszczenie światłem wpływa na nasze zdrowie, zaburza sen, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, itp. Każdego roku miliony ptaków giną, wpadając na jasno oświetlone budynki. Młode żółwie z powodu sztucznego oświetlenia zbaczają ze ścieżek i nie docierają do morza.

Na szczęście istnieją sposoby, by poprawić sytuację. Niedawno Murali wydał kolejny film o zanieczyszczeniu światłem, który umożliwia badania różnych obszarach Kalifornii. Sugerowane rozwiązania mające na celu zmniejszenie wpływu zanieczyszczenia światłem obejmują stosowanie ekranowanego oświetlenia, diod LED o niskiej temperaturze barwowej (2700 K i mniej) i czujników ruchu zamiast lamp, które działają przez całą noc.
„Kilka miast i gmin zrezygnowało z nadmiernego oświetlenia i przeszło niedawno na ciemne niebo. Ludzie oczekują zmian. Niemal nie zauważyli różnic w oświetleniu i przyznają, że nie lubią ostrego sztucznego światła „- powiedział autor.
„Walka z zanieczyszczeniem światłem nie oznacza, że musisz wyłączyć wszystkie światła. Zakłada to tylko bardziej racjonalne podejście do wyboru oświetlenia” – dodaje.

01.01.2018 15:31