Władze szukają osoby odpowiedzialnej za zniszczenie skamieniałego śladu dinozaura w Bunurong Marine Park w słynnym australijskim miejscu zwanym „Marzeniem Dinozaura” – oświadczył pracownik Victoria Park, cytowany przez ABC News.

Melanie McVey-Di Lazzaro, rzeczniczka Parków Victoria, powiedziała ABC News, że zniszczenia śladu zostały odkryte w zeszłym tygodniu. Władze parku poinformowały, że dokonano uszkodzenia umyślnie, gdyż sprawca wykorzystał młotek lub narzędzie ręczne do rozbicia kawałków skamieniałości.

Ślad odkryto w 2006 roku i uważa się, że należał on do średniej wielkości dinozaura – teropoda. Teropody były grupą trójpalczastych dinozaurów, w tym większego tyranozaura. Stopa odciśniętego dinozaura miała około 30 cm długości. Zamiast skamieniałość usunąć i zabrać do muzeum postanowiono pozostawić w parku, w którym ją znaleziono.

Wartość tego odcisku polega na tym, że reprezentuje on czas, który zamarzł w czasie, gdy Ziemia nie była zajęta przez nas, ale przez dinozaury” – powiedziały władze parku.

„Dreszcz emocji z podziwiania prawdziwego śladu dinozaura został zmniejszony dzięki bezdusznemu aktowi wandalizmu” – powiedział Mike Cleeland, oficer edukacji w Bunuron Enviornment Centre. Na szczęście Cleeland wierzy, że może odzyskać część zniszczonych fragmentów skamieniałego śladu i przywrócić je z pomocą techników w Museum Victoria.

Miejsce, w którym znaleziono odcisk stopy teropoda, jest wyjątkowe, ponieważ jest jednym z niewielu obszarów bytowania polarnych dinozaurów – czyli bliżej wierzchołka lub dna Ziemi – na świecie.

01.01.2018 02:22