Bardzo wiosenną, aniżeli zimową pogodą zaczynamy nowy rok 2018. Po bardzo ciepłym poranku z temperaturami oscylującymi na zachodzie i Pomorzu w granicach 10 stopni także dzień bardziej przypominał będzie wczesną wiosnę. We wtorek miejscami pojawi się trochę deszczu, ale również możemy liczyć na dłuższe chwile ze słońcem.
Sytuacja baryczna
Ciepłą wiosnę na początku najmroźniejszego miesiąca w roku zawdzięczamy bardzo intensywnej zachodniej cyrkulacji powietrza. Znad Atlantyku wciąż wędrują głębokie niże, które są zatrzymywane an zachodzie kontynentu przez zalegające na wschodzie Europy i Bałkanach układy podwyższonego ciśnienia. Taki rozkład ciśnienia sprzyja adwekcji bardzo ciepłych mas powietrza z południowego-zachodu. We wtorek przez Polskę z zachodu na wschód będzie wędrował mało aktywny front chłodny, ale spowoduje on nieznaczny spadek temperatury w kolejnych dniach.
Trochę deszczu, trochę słońca
Nowy Rok o poranku przywita nas w sumie całkiem niezłą pogodą. Zachmurzenie będziemy mieć na ogół umiarkowane, okresami duże, ale jeśli popada, to tylko i wyłącznie na Pomorzu. W zachodniej połowie kraju wtorkowe popołudnie zapowiada się całkiem niezłe, tylko wzdłuż wybrzeża i na Pomorzu Zachodnim rozwinie się więcej chmur kłębiastych, tam też przelotnie popada. Nad resztą kraju pojawi się więcej chmur i zwłaszcza w Małopolsce, Podkarpaciu, południu i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i południu Podlasia pojawią się słabe lub umiarkowane opady deszczu. Z koeli w centrum, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i Warmii powinno się rozpogodzić około wieczora.
Nawet 11 stopni
Temperatura maksymalna niewiele będzie się różnić od tej odnotowanej w pierwszej części dnia. Spodziewamy się od 6-7 stopni na Podlasiu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i w Małopolsce do 8-11 stopni na pozostałym obszarze. Najwięcej pokażą dziś termometry na Dolnym Śląsku oraz w centrum. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne w pierwszej części dnia będą jeszcze niekorzystne, ale w miarę wędrówki chłodnego frontu na wschód zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Kujawach i Dolnym Śląsku, gdzie pojawi się więcej słońca, a deszcz zniknie, biomet stanie się neutralny. Silniejszy wiatr nieco obniży temperaturę odczuwalną, ale i tak na ogół dominować będzie odczucie ciepła i komfortu termicznego.
Noc miejscami z przymrozkami
Na przeważającym obszarze naszego kraju noc zapowiada się pogodna, miejscami zupełnie bezchmurna. Do północy może się chmurzyć i lokalnie słabo padać na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, ale i tu do rana powinno się przejaśnić i rozpogodzić, na zachodzie i Pomorzu dla odmiany najpierw pogodnie, a po północy znów zacznie się chmurzyć, ale jeszcze bez deszczu. Noc bez mrozu tylko na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, krańcach zachodnich i Pomorzu – 2-3 stopnie, a nad resztą kraju od -3 do 0, lokalnie w regionach podgórskich -5/-7 stopni. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, na ogół południowy.
UWAGA! Nad ranem w wielu regionach na południu, wschodzie oraz w centrum widzialność ograniczą mgły, lokalnie marznące, na drogach będzie więc bardzo ślisko.

01.01.2018 06:33