W wyjątkowo mroźnych klimatach powitają nowy rok mieszkańcy większości Kanady i Stanów Zjednoczonych na wschód od Gór Skalistych, przynosząc nowe rekordy zimna na Środkowym Zachodzie oraz utrudnią ruch i organizację imprez plenerowych podczas sylwestrowych uroczystości – donosi Reuters.

Meteorolodzy z National Weather Service oczekują, że słupki rtęci na Times Square w Nowym Jorku w ostatnich godzinach 2017 r. obniżą się do -12 stopni, ale z powodu wiatru temperatura odczuwalna wyniesie -18 stopni. W głębi kraju przyszły tydzień może przynieść rekordy zimna, jakich nie odnotowywano od przeszło 130 lat, zwłaszcza w Nebrasce – powiedział David Eastlack, meteorolog z serwisu pogodowego. Synoptycy ostrzegają, że we wtorek temperatura obniży się do -30 stopni.

„Tak duży mróz może okazać się niebezpieczny” – powiedział w wywiadzie telefonicznym, ostrzegając mieszkańców wschodniej części stanu Nebraska i zachodniej części stanu Iowa, by nie przebywać długotrwale na zewnątrz ani unikać jazdy samochodem. Eastlack dodał, że z powodu silnego północnego wiatru temperatura odczuwalna może być bliska -40 stopni, osiągając poziom, kiedy do odmrożeń dochodzi w ciągu 10 minut.

Przewidywana przez służby meteorologiczne wartość minimalna będzie oscylować od -7 do -34 stopni od Montany do obu Dakot i Minnesoty – znacznie poniżej średniej. W Nowy Rok słupki rtęci obniżą się do -18 stopni na południe od północnej granicy Oklahomy i do blisko -40 stopni w pobliżu granicy kanadyjskiej w niedzielę i poniedziałek. Arktyczne powietrze z Kanady spowoduje również obniżenie temperatury w miastach Zatoki Meksykańskiej, takich jak Biloxi w stanie Missisipi.

Oblodzone drogi spowodują, że podróżowanie podczas Sylwestra będzie utrudnione przez znaczny obszar Stanów Zjednoczonych – od południowo-środkowych stanów Teksas i Oklahoma oraz na wschód w kierunku Arkansas, północnej Luizjany, Mississippi i Alabamy – podał prywatny serwis pogodowy AccuWeather.

Tymczasem w Kanadzie służby energetyczne próbują przywrócić zasilanie do 36 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w Kolumbii Brytyjskiej po potężnych burzach lodowych, które przetoczyły się przez prowincję w piątek. Kanada cierpi z powodu tego samego podmuchu mroźnego arktycznego powietrza, z powodu którego rekordy zimna padają w Stanach Zjednoczonych. Fala zimna, która rozpoczęła się przed świętami Bożego Narodzenia, skłoniła rząd kanadyjski do wydania ostrzeżeń pogodowych dla większości narodu – od Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie po Quebec na wschodzie.

Rząd ostrzegł przed ekstremalnym chłodem w znacznej części Kanady, w tym w Toronto, Montrealu, Calgary i Ottawie. Synoptycy oczekują, że temperatura spadnie poniżej -30 stopni Celsjusza przez co najmniej dwie godziny. Prognozy wskazują na silny mróz skłoniły władze do skorygowania planów na niedzielne sylwestrowe obchody w niektórych miastach, w tym w Toronto.

W Ottawie, stolicy kraju, przeniesiono do domu odkryty turniej hokeja młodzieżowego i odwołano koncert sylwestrowy na Parliament Hill, aby uczcić koniec corocznej uroczystości 150. urodzin Kanady.

31.12.2017 12:24