Ekstremalnie niskie temperatury skłoniły władze Kanady do wydania najwyższych czerwonych alertów przed niebezpiecznymi warunkami meteorologicznymi, w tym jeden w stolicy kraju, Ottawie, gdzie władze odwołały imprezę sylwestrową i przeprowadziły hokejowy turniej w pomieszczeniu – donosi Reuters.

Kanadyjski rząd w piątek ze względów bezpieczeństwa odwołał koncert sylwestrowy, który miał obyć się na Parliament Hill w Ottawie, by uczcić zakończenie obchodów 150. urodzin tego kraju, powołując się na spodziewane rekordowo niskie temperatury. Zorganizowany będzie tylko pokaz sztucznych ogni oraz laserów o północy, ale zachęcano mieszkańców o pozostanie w domach.

Kanada trzęsie się z zimna już od Bożego Narodzenia, zmuszając władze do wydania ostrzeżeń pogodowych od Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie do Quebecu na wschodzie. W Ottawie temperatura w piątek oscylowała w okolicach -17 stopni Celsjusza. Meteorolodzy Environment Canada poinformowali, że silny wiatr w połączeniu z niską temperaturą sprawią, że w nocy temperatura odczuwalna może obniżyć się do -35 stopni.

„Najnowsze sygnały mówią o tym, że kolejny zastrzyk świeżego i lodowatego arktycznego powietrza wróci do regionu w okresie sylwestrowym i noworocznym” – informuje Environment Canada.

Rzeczniczka Kanadyjskiego Dziedzictwa, Natalie Huneault, powiedziała w oświadczeniu, że młodzieżowy turniej hokejowy, który ma się odbyć na odkrytym lodowisku na Parliament Hill, został przeniesiony do pomieszczania, tymczasem wieczorne występy artystów i didżejów w niedzielę odwołano.

30.12.2017 08:19