Tropikalna Azja Południowo-Wschodnia także nie została oszczędzona przez ekstremalną falę zimna. Tajlandia, Birma, Laos i Kambodża niespodziewanie dostały się pod wpływ zimnego frontu, który przechodził nad Chinami w zeszłym tygodniu – donosi AFP.

W Samoeng, dzielnicy północnej tajlandzkiej prowincji Chiang Mai, w piątek rząd rozdał koce i ubrania zimowe dla 7000 mieszkańców, kiedy temperatura spadły do 5 st. C – podała gazeta „The Nation”. Tajlandzki Departament Meteorologiczny przewiduje, że temperatury w regionie, z wyjątkiem południa, spadną o kolejne 2 do 4 st. C podczas świąt noworocznych.

Także w wielu regionach Birmy ludzie trzęsą się z zimna, gdy słupki rtęci obniżyły się do zaledwie 3 st. C. Śnieg spadł w okręgach Loilen, Panglong i Pinlaung w południowym Shanie, gdzie temperatura wynosiła ledwie 3-5 st. C – powiedzieli mieszkańcy gazecie Eleven. „Plantacje zostały zniszczone” – oświadczyła mieszkanka jeden ze wsi, Sai Tuu. Dodała, że szczególnie starsi ludzie, cierpią z powodu zimna.

Nawet słonie otrzymały cieplejsze ubrania. W obozie Winga Baw dla samotnych słoni w Bago, w birmańskim regionie 90 kilometrów na północny wschód od Rangun, pracownicy owinęli kocami będących pod ich opieką siedem gruboskórnych. „Przez 40 lat nie mieliśmy tak mroźnej pogody” – powiedziała na łamach The New York Times Sangdeaun Lek Chailert, założycielka fundacji Save Elephant, która prowadzi obóz.

Tymczasem w Japonii obfite opady śniegu i silne wiatry nadal dają się we znaki w północnych i środkowych regionach kraju – poinformował w czwartek nadawca NHK. W regionach tych w ciągu doby spadło 60 cm białego puchu, a kolejne 40 cm przybyło między czwartkiem a piątkiem. Urzędnicy ds. pogody ostrzegali przed lawinami, które mogą mieć wpływ na sieci transportowe.

Po drugiej stronie Azji duże chłody w połączeniu z gęstą mgłą pokryły w zeszłym tygodniu wiele miast w Pakistanie. Co najmniej 11 osób zginęło, a 28 innych odniosło obrażenia w ubiegły czwartek po tym, jak autobus uderzył w przyczepę w prowincji Khanewal w prowincji Pendżab ze względu na słabą widoczność.

30.12.2017 15:19