Dopóki w USA będzie zimno, dopóty my nie mamy szans na prawdziwą zimę. Podczas gdy w Europie początek nowego roku przyniesie iście wiosenne temperatury, kolejna fala zimna nadciąga nad Stany Zjednoczone. Synoptycy spodziewają się, że mróz dotrze aż do południowych stanów USA, stwarzając poważne zagrożenie dla pszenicy ozimej, zwłaszcza w Kansas – największym producencie ziarna w kraju.
Nawet 35 stopni mrozu
Na południe od Charleston w Południowej Karolinie w piątek wskutek marznącego deszczu pokryte lodem zostały charakterystyczne dla miasta wieże kościoła, a w przenikliwie zimnym powietrzu zamarza Wodospad Niagara.
Przez drugi dzień z rzędu Północna Dakota i północna Minnesota znalazły się wśród najzimniejszych miejsc w kraju w jeden z najmroźniejszych dni w roku, co skłoniło National Weather Service do wydania zimowego ostrzeżenia dla regionu. Oczekuje się, że temperatury w północnej Dakocie Północnej obniżą się w sobotę do -35 stopni, ale chłód może być jeszcze bardziej odczuwalny z powodu silniejszego wiatru – powiedział Ken Simosko, meteorolog z serwisu pogodowego w Północnej Dakocie.
Setki tysięcy ludzi zmierzających do Nowego Jorku na Times Square na sylwestrową uroczystość w niedzielę muszą zabrać ze sobą coś naprawdę ciepłego, bowiem oczekuje się, że na Manhattanie temperatura obniży się -12 stopni.
Kilka kilometrów na północ, w dzielnicy Bronx w Nowym Jorku, pielęgniarka Libia Veliz weszła do cukierni, drżąc z zimna, mimo że była ubrana w gruby płaszcz.
„To okropne” – powiedziała Veliz, dodając, że na szczęście nie musi pracować w ten weekend, kiedy oczekuje się śniegu. „Zostaję w domu, zostaję z rodziną w cieple” – oświadczyła.
Rolnicy obawiają się o swoje uprawy
Farmerzy w Kansas uprawiają twardą czerwoną pszenicę ozimą, która jest mielona zazwyczaj na mąkę na chleb. Wpływ jakichkolwiek strat w uprawach mógłby zostać zwiększony, ponieważ zaopatrzenie w wysokobiałkową pszenicę HRW jest już ograniczone ze względu na niski poziom białka w ostatnich dwóch zbiorach. Amerykański Departament Rolnictwa ostrzega, że w związku ze zbliżającą się falą zimna na początku nowego roku może dojść do zniszczenia upraw.
„Myślę, że trzy czwarte wschodniego Kansas jest zagrożone wystąpieniem zimnego okresu” – powiedział David Streit, meteorolog z Commodity Weather Group.
Pszenica ozima jest najbardziej odporna na mrozy w grudniu i styczniu. Jednak jeśli temperatury spadają poniżej minus 21 stopni Celsjusza na co najmniej dwie godziny, mogą spowodować uszkodzenie ziaren.
„Odczyty w poniedziałek o poranku mogą wynieść nawet -22 stopnie w północnej części Kansas” – powiedział Don Keeney z MDA Weather Services. „To z pewnością spowoduje pewne problemy, szczególnie po tak suchej jesieni” – dodał. Sucha gleba ochłodzi się szybciej niż wilgotna, a około jedna trzecia Kansas znajduje się w umiarkowanej suszy – wynika z najnowszego cotygodniowego raportu o suszy w USA przygotowanym przez konsorcjum klimatologów. W dużej części Kansas brakuje również pokrywy śnieżnej, która może pełnić rolę ochronnego koca dla znajdujących się w ziemi roślin.
Zamarzają rzeki
Ujemne temperatury będą miały również wpływ na Środkowy-Zachód USA, chociaż pokrywa śnieżna powinna stanowić barierę ochronną dla miękkiej czerwonej pszenicy ozimej w regionie, wykorzystywanej do przyrządzania ciasteczek i przekąsek. Chłód prawdopodobnie przyspieszy gromadzenie się lodu na rzece Illinois, wpływając na ruch barek, co spowoduje utrudnienie w transporcie kukurydzy i soi do terminali eksportowych w Zatoce.
„Już pojawiło się tam trochę lodu. Spodziewam się, że lód w ciągu najbliższych pięciu dni pokrywa lodowa znacznie wzrośnie” – oświadczył Keeney.
Po zamarznięciu części rzek w stanie Illinois i Missisipi, mniej wody płynie w dolne odcinki rzeki. Według danych National Weather Service na rzece Missisipi w St. Louis oczekuje się, że poziom wody w przyszłym tygodniu osiągnie najniższy punkt w ciągu około czterech lat.
Dwie ofiary zimna w Chicago
Co najmniej 220 milionów Amerykanów w trakcie świąt Bożego Narodzenia i zaraz po nich zostało dotkniętych rekordowo niskimi temperaturami. Aż -23 stopnie odnotowano w National Mine, -32 stopnie w Watertown w stanie Nowy Jork oraz -36 stopni w International Falls w Minnesocie.
Na Górze Washington New Hampshire połączenie niskiej temperatury i wiatru o prędkości 150 km/h sprawiło, że odczuwano rekordowe -89 stopni!
Co najmniej dwie osoby zginęły w Chicago wskutek mrozu, a temperatury są tak niskie, że nawet rekiny z Nowej Anglii umierają, gdyż ich skrzela zamarzają. Na ulicy miasta Toledo w stanie Ohio znaleziono psa, który zamarzł chwilę po tym, jak uciekł ze swojego domu.
Gubernator stanu Maine Paul LePage ogłosił stan wyjątkowy, aby umożliwić kierowcom ciężarówek dostarczających olej opałowy pracę ponad limit godzin ustalony przez federalne przepisy transportowe. Podczas gdy większość amerykańskich domów jest ogrzewanych za pomocą gazu ziemnego, większość północno-wschodniej części kraju opiera się na oleju opałowym dostarczanym do domów samochodami ciężarowymi.

30.12.2017 10:22