Nie tylko Kanada i Stany Zjednoczone walczą ze śnieżycami i mrozem. Potężna burza śnieżna w środę i czwartek przetoczyła się przez rozległy obszar północnej i częściowo środkowej Japonii. Władze ostrzegają przed zwiększonym ryzykiem lawin oraz zakłóceniach w ruchu – donosi AP.

Układ niskiego ciśnienia przyniósł wzrost pokrywy śnieżnej o około 70 cm, zwłaszcza w północno-wschodniej Japonii i nadbrzeżnych obszarach Morza Japońskiego – podał publiczny nadawca telewizyjny NHK. Świeży śnieg w połączeniu z tym, który spadł podczas ostatnich burz śnieżnych sprawił, że w wiosce Hinoemata leżą już 152 cm białego puchu, a w Minakami Town – 128 cm.

W środę z powodu śnieżycy około stu samochodów ugrzęzło na autostradzie w prefekturze Yamagata po karambolu z udziałem 10 pojazdów na zaśnieżonej i oblodzonej drodze. Wielu postanowiło pozostawić swoje samochody i iść do domu na piechotę. Z kolei agencja DPA poinformowała, że trudne warunki meteorologiczne uniemożliwiały realizowanie usług z udziałem dziesiątek pociągów i 15 statków pasażerskich na wyspie Hokkaido. Odwołano również 12 lotów.

Tymczasem Narodowa Agencja Meteorologiczna przewiduje na piątek kolejne obfite opady śniegu do 40 cm w regionach górskich w północno-wschodniej i środkowej Japonii oraz na północnej wyspie Hokkaido. Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem i wysokimi falami w regionach przybrzeżnych Morza Japońskiego.

29.12.2017 08:29