W czwartek pogoda znacząco pogorszy się na Pomorzu i zachodzie, gdzie oczekujemy opadów deszczu, okresami intensywnych, a pod koniec dnia miejscami również deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Na pozostałym obszarze ma być jeszcze bardzo ciepło, a na wschodzie oraz w centrum nie zabraknie również słońca.
Sytuacja baryczna
Od Grecji i Włoch przez zachodnie Bałkany, Polskę, południową Skandynawię i Morze Północne rozciąga się strefa obniżonego ciśnienia. Front chłodny związany z niżem znad Morza Północnego dociera do zachodnich regionów Polski i sprowadza z północnego-zachodu znad Morza Norweskiego również chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Wschód kontynentu, w tym również wschodnie i środkowe dzielnice naszego kraju pozostają jeszcze pod wpływem wyżu znad zachodniej Azji, a przed frontem z południa w dalszym ciągu napływa bardzo ciepłe powietrze.
Deszczowy zachód, reszta Polski pogodniejsza
Już od samego rana na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Ziemi Lubuskiej i południu Dolnego Śląska będzie pochmurno z niewielkimi jeszcze opadami deszczu, które jednak około południa począwszy od Sudetów i Ziemi Lubuskiej będą się nasilać. We wschodniej połowie Polski oraz w centrum nie powinno zabraknąć słońca.
Po południu od Pomorza przez Wielkopolskę, Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk rozciągać się będzie strefa intensywnych ciągłych opadów deszczu, które pod koniec dnia, zwłaszcza na pojezierzach i Pogórzu Sudeckim zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Lokalnie słaby deszcz pojawi się na krańcach południowych, a nad resztą kraju w dalszym ciągu nie powinno brakować słońca i rozpogodzeń, w szczególności na Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, Warmii, Mazowszu i Roztoczu.
Spora różnica temperatur
Na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie Dolnego Śląska czwartek będzie dniem najchłodniejszym – tam spodziewamy się temperatur na poziomie 3-4 stopni. Nad resztą Polski w dalszym ciągu bardzo ciepło do 7-9 stopni, a na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i południu Mazowsza spodziewamy się nawet 10-12 stopni. Wiatr na Pomorzu i zachodzie na ogół słaby, dopiero po południu na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku stanie się umiarkowany, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich i północno-zachodnich, nad resztą kraju przez cały dzień pozostanie umiarkowany, lokalnie w regionach podgórskich silniejszy, gdzie może wystąpić przejściowo halny, przeważnie południowo-wschodni i południowy.
Na zachodzie i Pomorzu od samego rana warunki biometeorologiczne będą niekorzystne – z racji oddziaływania frontu może nas boleć głowa, będziemy senni, rozdrażnieni, mogą wystąpić kłopoty z koncentracją. Tutaj też dominować będzie odczucie chłodu, okresami silna i wilgoci. Poza tym biomet obojętny, w centrum, na Kujawach, Warmii, Śląsku i w Małopolsce w drugiej części dnia z racji nasuwania się frontu będzie przechodził w niekorzystny. Jednak Polska południowa, wschodnia i centralna będzie jeszcze w zasięgu ciepłych mas powietrza i tu dominować będzie odczucie komfortu lub ciepła.
W nocy pojawi się śnieg
Wieczorem front z zachodu będzie wędrował w głąb kraju, ale opady będą tracić na sile. Wieczorem popada przede wszystkim w regionach północnych i na krańcach południowych, na Pojezierzu Pomorskim deszcz ze śniegiem i śnieg. Nad resztą Polski co najwyżej przejściowy wzrost zachmurzenia. Dopiero po północy nowa porcja opadów deszczu przechodzących stopniowo w deszcz ze śniegiem oraz śnieg wkroczy nad Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę, do rana obejmując Góry Świętokrzyskie, Ziemię Łódzką, Mazowsze i częściowo Lubelszczyznę. Pogodnie ma jeszcze tylko na krańcach południowo-wschodnich, a po przejściu frontu nad ranem przejaśnienia i rozpogodzenia wystąpią wzdłuż zachodniej granicy. Temperatura minimalna od -2 stopni lokalnie w Sudetach, 0-2 stopnie na przeważającym obszarze kraju do 3-5 stopni na krańcach zachodnich i wybrzeżu. Wiatr słaby na Mazowszu, Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu, umiarkowany na północy i zachodzie, przeważnie zachodni i północno-zachodni, tylko na krańcach wschodnich jeszcze południowo-wschodni i południowy.

28.12.2017 06:20