Macedonia podjęła nadzwyczajne środki przeciwko gęstemu smogowi, który obejmuje w czwartek wszystkie miasta w kraju. Silne zanieczyszczenie będące coroczną plagą na zachodnich Bałkanach jest wynikiem spalania węgla, starzejącego się przemysłu i z wysokiej emisji spalin z samochodów – donosi Reuters.

W związku z sytuacją mieszkańcy Skopje oraz Tetovo mogą korzystać dziś z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz darmowych przejazdów pociągami, z kolei osoby przewlekłe chore oraz kobiety w ciąży zostały zwolnione z pracy. Zabroniono też uprawiania sportów na świeżym powietrzu.
Lokalne media podały, że w sklepach zabrakło masek na twarz, gdyż wiele osób chciało chronić się przed wysokim poziomem zanieczyszczeń. W Skopje w czwartek temperatura spadła do zera i panowała bezwietrzna pogoda, a z powodu faktu, że miasto leży na dnie doliny największy smog występuje właśnie tutaj.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała na początku tego roku raport, z którego wynika, że Skopje jest wśród dziesięciu miast o najwyższym stężeniu toksycznych cząstek.
Skopje oraz cztery inne bałkańskie miasta zawarte na tej liście polegają wyłącznie na swojej energii, ogrzewając się podczas mroźnych zim wysoko zanieczyszczającym węglem brunatnym.

Sarajewo, Tuzla i Zenica w Bośni, a także stolica Kosowa, Prisztina, cierpią z powodu podobnego wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza. Niedawne badania przeprowadzone przez stowarzyszenie Health and Environment Alliance (HEAL) wykazały, że 16 starzejących się elektrowni węglowych z okresu komunizmu na terenach byłej Jugosławii emituje tyle samo zanieczyszczeń, co wszystkie połączone elektrownie 296 Unii Europejskiej. Mając na uwadze przyszłe członkostwo w UE, rządy byłych republik jugosłowiańskich zobowiązały się do rozwiązania problemu poziomów emisji.

Zgodnie z unijną dyrektywą emisje w regionie musiałyby zostać zredukowane do 2028 r. o 90 procent w przypadku dwutlenku siarki, o 67 procent w przypadku tlenków azotu, a emisje cząstek zawieszonych w powietrzu powinny obniżyć się o 94 proc.

28.12.2017 14:19