Nowy gatunek morskiego pająka, który pojawia się w czasie odpływu w Australii, został nazwany na cześć legendy muzyki reggae, Boba Marleya – donosi dailymail.co.uk.

Gatunek został po raz pierwszy odkryty w 2009 roku, kiedy morze wzdłuż wybrzeża stanu Queensland cofnęło się i ujawniło populację pająków przystosowanych do życia w wodzie. Naukowcy szybko odkryli, że jest to zupełnie nowy gatunek i szybko skojarzyli ich pojawienie z piosenką Boba Marleya z 1973 roku zatytułowaną „High Tide Or Low Tide”.

Wyniki badania nad pająkiem Boba Marley’a – naukowo wymienianym jako Desis bobmarleyi – zostały niedawno opublikowane na łamach czasopisma Evolutionary Systematics. Eksperci swoje badania oparli na próbkach zarówno męskich, jak i żeńskich, które zostały zauważone i zebrane z koralowców w nocy, kiedy wyłoniły się osiem lat temu.
Współautorka badań, dr Barbara Baehr oświadczyła, że pająki przystosowały się do podwodnego życia, ukrywając się w skorupkach pąków, koralowcach lub krasnorostach podczas przypływu.

Aby oddychać, budują komory powietrzne z jedwabiu. „Kiedy jednak woda morska się cofa, są na wolności i polują na małe bezkręgowce, które wędrują po powierzchniach pobliskich skał, koralowców i roślin” – powiedziała Baehr. Obie płcie charakteryzują się głównie czerwono-brązowymi kolorami, a ich nogi są pomarańczowo-brązowe, pokryte gęstą warstwą długich, cienkich i ciemnoszarych struktur przypominających włosy. Samice są najprawdopodobniej większe od ich samczych odpowiedników i osiągają 9 mm, wielkość samców nie przekracza 6 mm.

W przeciwieństwie do pająków, z którymi ludzie są na ogół obeznani, te są „całkowicie morskie” – wyjaśnia naukowiec. Dokładne rejony, w których żyją gatunki, pozostają nieznane, ale badania uchwyciły gatunek w strefach pływowych Wielkiej Rafy Koralowej na północno-wschodnim wybrzeżu Queensland.

Wyjaśniając powód nadania pająkom imieniem Boba Marley’a, króla reggae, dr Baehr wyjaśnia: „Piosenka +High Tide or Low Tide+ promuje miłość i przyjaźń w trakcie codziennych naszych trudnych obowiązków”. To jego muzyka [Boba Marley'a] zachęciła nas do wycieczki Port Douglas w nadmorskim Queensland w Australii, aby zebrać pająki o wyjątkowej biologii” – dodaje.

23.12.2017 02:37