Szkoły zostały zamknięte czwarty dzień z rzędu w Teheranie w związku z silnie zanieczyszczonym powietrzem, które od niedzieli spowija irańską stolicę, a ograniczenia smogu nie rozwiązały problemu smogu – donosi AFP.

Średnie stężenie najdrobniejszych i najbardziej niebezpiecznych cząstek (PM2,5) pozostaje na poziomie „niezdrowym” w okolicach 160 mikrogramów na metr sześcienny i było ich więcej niż we wtorek. To oznacza, że norma przewidywana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) została przekroczona sześciokrotnie.

Władze rozszerzyły ograniczenia w ruchu, tak aby tylko jeden na dwa samochody mogły wyjeżdżać na ulice, w zależności od numeru tablic rejestracyjnych. Środa to ostatni dzień dla szkół w Teheranie, a władze jeszcze nie podjęły decyzji, czy zostaną ponownie otwarte w sobotę.

Zanieczyszczenia obejmują – oprócz Teheranu – również cztery inne miasta: Esfahan w centrum, Orumiyeh na północnym zachodzie, Meszhed na północnym wschodzie i Tabriz na północnym zachodzie. W środę obowiązywał tam dzień wolny od szkoły, z wyjątkiem Mashhadu – podała irańska agencja prasowa IRNA. W związku z wysoką koncentracją zanieczyszczeń na ulicach rozmieszczono karetki pogotowia. Z kolei władze zalecają obywatelom, zwłaszcza tym z chorobami układu oddechowego, dzieciom oraz osobom starszym, pozostać w domach.

Oprócz ograniczenia w ruchu z powodu smogu zamknięto również kopalnie i fabryki w okolicach Teheranu. Mojtaba Khaledi, rzecznik prasowy krajowych służb ratunkowych, powiedział agencji prasowej Fars, że liczba przyjętych do oddziałów ratunkowych wzrosła o 20 procent w porównaniu z zeszłym tygodniem. „W szpitalach podwoiła się liczba osób z atakami serca” – powiedział Khaledi.

Gęsty smog pokrywa Teheran już od ponad 20 lat, a sytuacja pogarsza się podczas każdej zimy. Władze lokalne i rządowe obwiniają się nawzajem za nieskuteczne rozwiązanie problemu. Urzędnicy twierdzą, że pięć milionów samochodów, które każdego dnia poruszają się po ulicach Teheranu stanowi wielkie wyzwanie, które nie jest łatwe do przezwyciężenia.

20.12.2017 16:18