Tegoroczny rok wciąż jest na dobrej drodze, by zapisać się wśród trójki najcieplejszych od 1850, kiedy zaczęto prowadził stałe pomiary meteorologiczne .Przejdźmy więc od razu do danych i zagłębmy się w miesięczną analizę NOAA, by sprawdzić, jak planeta radziła sobie w listopadzie, jesienią i jak do tej pory w tym roku.

Globalna temperatura w listopadzie 2017 roku była o 0,75 stopnia Celsjusza wyższa w stosunku do normy wieloletniej wynoszącej 12,9. Był on równie ciepły jak zeszłoroczny, zatem w obu przypadkach NOAA uznaje listopad za piąty najcieplejszy w 137-letniej historii pomiarów meteorologicznej. Listopad 2017 r. był 41. z rzędu listopadem oraz 395. miesiącem z kolei z temperaturami przynajmniej nieco powyżej przeciętnej z XX wieku. Jednak 10 najcieplejszych listopadów wystąpił w tym stuleciu.

Azja okazała się w listopadzie najcieplejszymi kontynentem na świecie. W zachodniej Rosji i Mongolii oraz na Kamczatce miesiąc był globalnie o 3-5 stopni cieplejszy. Chłodniej było w Kanadzie oraz we wschodniej Syberii, a także w równikowej strefie Pacyfiku, u zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej, na co wpływ ma rozwijająca się anomalia La Nina.

Także jesień, a na półkuli południowej wiosna – obejmujące miesiące takie jak: wrzesień, październik i listopad charakteryzowały się występowaniem wysokich temperatur. Był to trzeci najcieplejszy okres w historii, a globalna temperatura lądów i oceanów była przeciętnie o 0,75 stopnia Celsjusza wyższa niż zwykle.

Średnia pokrywa lodu morskiego w Arktyce w listopadzie była o 11,6 proc. niższa od średniej z lat 1981-2010, trzecia najniższa od początku obserwacji w 1979 roku. Zasięg lodu morskiego w Antarktyce w listopadzie był o 5,7 proc. niższy w stosunku średniej oraz drugi najniższy w historii.

NOAA pisze, że średnia globalna temperatura lądów w listopadzie była dziewiąta najwyższa, sezon pod tym względem zapisał się jako piąty najcieplejszy, a w ujęciu rocznym – druga.

Średnia temperatura listopada w stosunku do normy 1981-2010 @NOAA

20.12.2017 08:24