Niektórzy czytelnicy, tzw. największe trolle naszego bloga: Patryk, Pawełek, ikwa pisali, że żadnej przepowiadanej przez nas zimy, która miała się pojawić przed świętami, nie będzie. Tymczasem wczoraj, zgodnie jedynie z naszym porannym komentarzem synoptycznym stopień czy na plusie był miejscami w centrum i Pomorzu Zachodnim. Nad resztą kraju panował mróz, w Elblągu w najcieplejszym momencie dnia były aż cztery stopnie poniżej zera. Dziś kontynuacja mroźnej pogody.
Sytuacja baryczna
Od Uralu przez zachodnią Rosję, Skandynawię, kraje Europy Środkowej i częściowo Zachodniej po Wyspy Kanaryjskie rozciąga się potężny wał wysokiego ciśnienia z centrami daleko nad Rosją oraz Bretanią. Głębokie układy niżowe z frontami opanowały rejon Północnego Atlantyku i częściowo Morza Norweskiego, a inny znajduje się na pograniczu Ukrainy i Białorusi. To on przyniósł wczoraj pierwsze duże opady śniegu w Kijowie. Choć Polska będzie pod wpływem wału wyżowego, na niebie i tak na przeważającym obszarze dominować będą chmury. Dodatkowo pozostajemy w zimnych arktycznych masach powietrza starego.
Sporo chmur, ale również rozpogodzenia
We wtorek pogoda będzie w sumie bardzo podobna do tej wczorajszej. Na ogół przeważać będą niskie podinwersyjne chmury kłębiasto-warstwowe, jednak możemy także liczyć na przebłyski słońca. Najwięcej takich momentów, prócz regionów podgórskich, będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, zachodzie i w centrum Warmii oraz na północy i zachodzie Mazowsza. Mimo sporego zachmurzenia opadów w sumie niewiele – do południa poprószy na Podlasiu, a po południu nieco większe opady śniegu wystąpią na zachodzie i w centrum Wielkopolski, Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Lubuskiej.
Będzie mroźno
Wtorek będzie kolejnym bardzo zimnym dniem. Na przeważającym obszarze od -3 do -1 stopnia, lokalnie jednak w centrum i na południu może być jeszcze chłodniej. Około zera lub stopień powyżej będzie na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco bardziej odczuwalny na wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie, zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne pozostaną neutralne dla naszego samopoczucia, tylko w regionach zachodnich, gdzie po południu pojawią się opady mogą ulec pogorszeniu. Wówczas znów pojawią się dolegliwości bólowe, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. W całej Polsce wtorek będzie dniem zimnym. Bez czapki, szalika, kurtki i rękawiczek pani rusz.
Noc mroźna, miejscami sypnie śniegiem
W nocy na przeważającym obszarze pochmurno, ale nie wykluczamy, że od Pomorza Gdańskiego przez Kujawy, zachodnie Mazowsze, Ziemię Świętokrzyską, Małopolskę i Podkarpacie pojawią się rozpogodzenia. Przez to tam najchłodniej, przeważnie od -8 do -5 stopni, a lokalnie, w szczególności w regionach podgórskich Podkarpacia nawet -10/-12 stopni. Początkowo na południowym zachodzie, a w dalszej części nocy również na wschodzie i na Warmii pojawiać się będą opady śniegu, lokalnie o umiarkowanym charakterze. Przez opady jednocześnie cieplej, od -3 do -1 stopnia, tylko nad samym morzem około zera. Na zachodzie i Pomorzu nad ranem gęste mgły ograniczające widzialność poniżej stu metrów, mogą osadzać śliską szadź. W nocy tylko na wschodzie wiatr umiarkowany, nad resztą kraju słaby lub zupełnie bezwietrznie, na ogół zachodni i północno-zachodni, na północy i Pomorzu zmienny.

19.12.2017 06:33