Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy z piątku na sobotę czasu lokalnego indonezyjską stolicę i inne miasta na najbardziej zaludnionej wyspie – Jawie. Media donoszą o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych żywiołu oraz wielu zawalonych budynkach – informuje Associated Press.

Władze wydały ostrzeżenia przed falami tsunami dla części indyjskiego wybrzeża po trzęsieniu, które nastąpiło w piątek przed północną. Ludzie uciekali z budynków w panice, a indonezyjska telewizja wykazała wzmożony ruch na drogach, gdy mieszkańcy opuszczali tereny przybrzeżne w obawie przed wysokimi falami. Jednak fale miały wysokość 30 cm.

Rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Katastrof Sutopo Purwo Nugroho, oświadczył, że trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych. Ofiarami są 62-letnia kobieta i 80-latka, których ciała znaleziono pod zawalonymi budynkami. Trzecia ofiara pochodzi z miasta Yogyakarta, gdy nieszczęśliwie upadła podczas ucieczki ze swojego domu.
Nugroho powiedział, że silne trzęsienie było odczuwalne przez około 20 sekund w stolicy Dżakarcie oraz w miastach i wioskach w zachodniej i środkowej Jawie.

Największe zniszczenia wskutek wstrząsów odnotowano w regionach Tasikmalaya, Pangandaran i Ciamis w prowincji Jawa Zachodnia w pobliżu epicentrum. Ponad 40 domów zawaliło się, a około 65 doznało poważnych uszkodzeń – powiedział Nugroho. Zniszczonych zostało również kilka szpitali, a pacjentów ewakuowano do innych placówek.
Amerykańska Agencja Geologiczna (USGS) poinformowała, że wstrząs o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera znajdowało się na głębokości 80 kilometrów i nastąpiło w głębi lądu. Władze Indonezji zgłosiły trzęsienie o podobnej skali na wybrzeżu Jawy – wyspy, którą zamieszkuje 250 mln ludzi.

Agencja Reuters, w oparciu o indonezyjską agencję meteorologiczną i geofizyczną donosi, że w sobotę wystąpiło kolejne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło południową część zachodniej Jawy. Nie wygenerowało jednak ostrzeżenia przed falą tsunami.

Indonezja znajduje się na „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, gdzie dochodzi do częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów.

16.12.2017 07:22